Zamknij

Pierwsze objawy demencji łatwo przegapić. Na co zwrócić uwagę?

16.11.2022
Aktualizacja: 16.11.2022 18:31

Demencja to choroba, która niszczy życie nie tylko chorego, ale i jego najbliższych. Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy demencji i jak się ją leczy. 

Pierwsze objawy demencji
fot. Shutterstock
  1. Objawy demencji
  2. Diagnostyka otępienia
  3. Demencja – leczenie

Demencja (inaczej otępienie) to zespół objawów zaburzających codzienne funkcjonowanie, związanych ze zmianami w mózgu w obszarach odpowiedzialnych za pamięć, koncentrację, mowę, język, analizę przyczynowo-skutkową, zdolność uczenia się, liczenia, ocenę sytuacji, orientację w miejscu i w czasie. Do zmian w mózgu doprowadza zwykle jakaś choroba, np. Alzheimer, otępienie czołowo-skroniowe, otępienie naczyniowopochodne, które najczęściej jest związane z przepływem krwi w mózgu i dotyczy osób, które mają kłopoty z krążeniem, z sercem, z nadciśnieniem. Te osoby najczęściej doświadczają różnych mikroudarów.

Objawy demencji

Rozpoznanie demencji bywa trudne, bo początkowo objawy brane są na karb roztrzepania lub zmęczenia. Na co jednak warto zwrócić uwagę? Poniżej najbardziej charakterystyczne objawy otępienia:

  • utrata nowych informacji, mózg ich nie zapamiętuje,
  • roztargnienie,
  • problemy ze znajdowaniem odpowiednich słów (np. chory mówi "podaj mi ten, ten", gdy chce na przykład telefon),
  • trudność z podejmowaniem decyzji,
  • zagubienie w czasie, a później w miejscu (np. zagubienie w sklepie, do którego chory chodził od dawna i znał go doskonale).

Ludzie z demencją często też uciekają do ulubionych miejsc z przeszłości.

Diagnostyka otępienia

Gdy chory lub jego najbliżsi zauważą niepokojące objawy, powinni umówić się do lekarza pierwszego kontaktu. Podczas tej wizyty chory nie powinien być sam. Internista najprawdopodobniej skieruje go na badania laboratoryjne (np. sprawdzi poziom witaminy B12 w organizmie), a potem skieruje do specjalisty, np. neurologa lub psychiatry. Lekarze ci najprawdopodobniej zlecą tomografię mózgu, rezonans, a także wykonają badanie neuropsychologiczne, w którym oprócz oceny poszczególnych aspektów pamięci – bezpośredniej, operacyjnej, epizodycznej, autobiograficznej, semantycznej, progresywnej – bada się funkcje językowe, uczenia się, wykonawcze i wzrokowo-przestrzenne.

Wynik badania pozwoli ocenić czynności złożone, w tym pamięć, myślenie, analizę przyczynowo-skutkową, funkcje wykonawcze. Badanie trwa około dwóch godzin i wykaże problem, nawet jeśli człowiek jest w bardzo początkowym stadium demencji. Co ważne umożliwia odróżnienie wczesnych oznak otępienia od naturalnego starzenia się mózgu.

Demencja – leczenie

Demencji nie można wyleczyć, ale można spowolnić przebieg tej choroby, np. leki prokognitywne poprawiają przepływ neuroprzekaźników w mózgu, co poprawia przepływ informacji. Przyjmując te leki, pacjenci czują się lepiej, mają sprawniejszy mózg.

Jednak leki to nie wszystko. Trzeba połączyć je ze środkami niefarmakologicznymi. Do takich środków należy: picie wody. Regularne picie około 1,5 litra dziennie pomaga usprawnić mózg. Wystarczą dwa miesiące regularnego picia wody, żeby mieć lepszą pamięć i w ogóle spowolnić procesy demencji.

Rodzina powinna również poszukać wsparcia, nauczyć się opieki nad chorym. Porozmawiać z lekarzem o przyszłości, o zaostrzeniach choroby, o trudnościach, które się pojawią. Opieka na chorym z demencją jest niezwykle trudna, zwłaszcza w okresie, gdy chory staje się niesamodzielny, przestaje rozpoznawać najbliższych. Bardzo często opiekun rezygnuje z własnych potrzeb, marzeń, własnego życia. Ale nie musi tak być, o ile będzie umiał poprosić o pomoc. Kogoś, kto pomoże mu sprawować opiekę nad chorym. Na przykład można skorzystać z pomocy opiekunki lub umieścić chorego na kilka godzin w domu pobytu dziennego, a gdy choroba zaostrzy się, warto rozważyć umieszczenie chorego w domu opieki.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: 

  • "Jak pokonać Alzheimera, Parkinsona, SM i inne choroby neurodegeneracyjne. Zapobieganie, leczenie, cofanie skutków", dr Bruce Fife, Białystok 2013
  • "Demencja: proste badanie wykrywa chorobę na wczesnym etapie. Dzięki temu łatwo opóźnić jej objawy", wywiad Agnieszki Kublik z Karoliną Jurgą, neuropsycholożką, Wysokie Obcasy,