Zamknij

Mózg może pamiętać przebyte choroby. To wyjaśnia nawracające stany zapalne

25.11.2022 10:27

Nasz mózg może pobudzać stany zapalne w organizmie nawet wtedy, gdy nie atakuje nas żaden patogen. To dlatego, że pewien obszar mózgu pamięta poprzednie choroby. Takie wnioski przedstawili izraelscy naukowcy.

Mózg pamięta poprzednie infekcje: ważne badanie
fot. Shutterstock
  1. Mózg przechowuje pamięć o infekcjach
  2. Leczenie chorób psychosomatycznych może być prostsze

Skąd biorą się nawracające stany zapalne? Okazuje się, że może za nie odpowiadać pamięć naszego mózgu, a dokładnie obszar znany jako kora wyspowa lub wyspa. To struktura znajdująca się w kresomózgowiu. Jej podstawową funkcją jest interocepcja, czyli zmysł, który umożliwia odbieranie fizjologicznego stanu organizmu. Jak twierdzą Izraelczycy, to tutaj należy doszukiwać się źródła stanów zapalnych.

Mózg przechowuje pamięć o infekcjach

Naukowcy z Instytutu Technicznego Technion przebadali myszy. Eksperyment polegał na pobudzaniu aktywności neuralnej kory wyspowej w mózgach gryzoni. Takie działanie spowodowało rozwój stanów zapalnych. Była to odpowiedź układu immunologicznego na czynnik, którego w rzeczywistości nie było.Jak wskazują badacze, reakcja ta była taka sama jak ta, która pojawia się w przypadku rzeczywistej infekcji. Autorzy twierdzą, że jest to dowód na to, że myszy przechowują mechanizm odpowiedzi immunologicznej w mózgu, dokładnie w korze wyspowej.

– Byłam zaskoczona, kiedy zobaczyłam tak wyraźny efekt. Stan zapalny pojawił się wkrótce po aktywacji neuronów, mimo że nie było patogenu ani innego fizycznego czynnika wyzwalającego zapalenie. Mózg myszy przechowuje pewnego rodzaju reprezentację stanów zapalnych, których w swoim życiu doświadczyło zwierzę, i ma sposób na wywołanie dokładnie tego samego stanu zapalnego – neuroimmunolożka dr Asya Rolls, autorka badań.

Leczenie chorób psychosomatycznych może być prostsze

Stany zapalne wywołane pobudzaniem kory wyspowej, pojawiały się w różnych miejscach ciała myszy, ale najczęściej obserwowano je w okolicach okrężnicy i brzucha. Badacze powiązali to z chorobami psychosomatycznymi u ludzi.

– Wiele zaburzeń związanych z pracą jelit ma etiologię psychosomatyczną i jest powiązanych z silnymi, emocjonalnymi doświadczeniami. Nasza praca nadaje nowy kierunek badaniom nad chorobami psychosomatycznymi – podkreśla dr Rolls.

Psychika ma olbrzymi wpływ na nasze ciało. Jak podaje serwis Medycyna Praktyczna, można przyjąć, że 10-15 proc. zaburzeń ma pochodzenie psychosomatyczne. Nowe odkrycie mogłoby pomóc w leczeniu tego typu chorób.

Źródło: T.Koren, R.Yifa, M.Amer, M.Krot, N.Boshnak, T. L. Ben-Shaanan, H.Azulay-Debby, I. Zalayat, E.Avishai, H.Hajjo, M.Schiller, H.Haykin, B. Korin, D. Farfara, F.Hakim, O.Kobiler, K.Rosenblum, A.Rolls, "Insular cortex neurons encode and retrieve specific immune responses", cell.com, [dostęp 25.11.2022]