Zamknij

Migrena, SM, udar, demencja. Naukowcy znaleźli kolejne powiązanie

22.11.2022 12:59

Choroby neurologiczne to narastający problem XXI wieku. Czy to cena, jaką płacimy za eksploatację naszej planety?

Szpital
fot. Shutterstock

Migrena, stwardnienie rozsiane, udar, demencja to choroby atakujące delikatny układ nerwowy. Problem w tym, że układ nerwowy to jedyny układ, który się nie regeneruje. Wiadomo było, że za intensywną eksploatację planety przyjdzie nam kiedyś zapłacić. Czy natura właśnie wystawiła nam rachunek?

Globalne ocieplenie a choroby

Badacze z Cleveland Clinic w stanie Ohio przeanalizowali 364 badania na temat zmian klimatu, zanieczyszczeń środowiska i chorób neurologicznych. Analiza danych z lat 1990-2022 wykazała, że ekstremalne zjawiska pogodowe i wahania temperatury były związane z częstszym występowaniem i cięższymi objawami migreny, udaru mózgu, zaostrzeniem przebiegu stwardnienia rozsianego i częstszą hospitalizacją pacjentów z demencją.

Również zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza azotany i drobny pył zawieszony, znany jako PM 2,5, czyli cząstki zanieczyszczeń o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrona, zwiększały częstość występowania i ciężkość objawów udaru mózgu, migrenowych bólów głowy, demencji, choroby Parkinsona i stwardnienia rozsianego.

Ponadto ocieplenie klimatu przesunęło granice występowania chorób odzwierzęcych i spowodowało globalny wzrost zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, meningokowe zapalenie opon mózgowych i gorączkę Zachodniego Nilu. Wyniki opublikowano w "Neurology", dzienniku Amerykańskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Źródło: "Impacts of Climate Change and Air Pollution on Neurologic Health, Disease, and Practice: A Scoping Review" S. Louis, A. K. Carlson, A. Suresh, J. Rim, MaryAnn Mays, D. Ontaneda, A. Dhawan, Neurology 2022

loader