Zamknij

Migrena oczna. Jakie są jej objawy?

27.11.2022
Aktualizacja: 27.11.2022 11:00

Migrena oczna to jeden z wariantów migreny z aurą. Dowiedz się, jakie są jej objawy i co zrobić, gdy pojawią się objawy zwiastujące migrenę.

Migrena oczna objawy
fot. Shutterstock
 1. Migrena – czym się charakteryzuje?
 2. Migrena oczna – jakie są jej typowe objawy?
 3. Migrena oczna – jak wygląda leczenie?
 4. Migrena oczna – co może wywołać objawy?

Migrena oczna – tak określa się jeden z wariantów migreny, któremu – oprócz samoistnego, tętniącego bólu głowy – towarzyszą również objawy okulistyczne, takie jak mroczki, światłowstręt, drganie obrazu czy objawy zespołu Hornera (m.in. opadanie powieki, zwężenie źrenicy czy zapadnięcie się gałki ocznej w oczodole).

Migrena – czym się charakteryzuje?

Migrena jest wyjątkowo uciążliwą dolegliwością, ale nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia. Jednak z powodu uporczywego bólu i towarzyszącym mu objawom, bardzo często uniemożliwia normalne funkcjonowanie, w tym również pracę.

Migrena jest najczęstszą chorobą układu nerwowego – szacuje się, że cierpi na nią nawet 3-10 proc. Polaków. U niektórych choroba ta pojawia się sporadycznie, a u niektórych bardzo często (kilka, a nawet kilkanaście razy w miesiącu).

Migrena dzieli się na migrenę z aurą oraz migrenę bez aury, ale każdy z tych dwóch typów ma swoje podtypy (warianty). Migrena oczna jest wariantem migreny z aurą.

Migrena oczna – jakie są jej typowe objawy?

Migrena oczna charakteryzuje się jednostronnym, tętniącym bólem głowy o miernej lub znacznej intensywności, utrzymującym się od 4 do 72 godzin. Może się on nasilać przy aktywności fizycznej. Ból zwykle umiejscawia się w obszarze czoła, skroni lub oka, a dopiero z czasem postępuje do tyłu głowy. Napad tego typu migreny poprzedzony jest objawami zwiastunowymi, czyli tzw. aurą. Mogą to być to przejściowe wrażenia wzrokowe w postaci mroczków, światłowstrętu lub drgania obrazu, zamglonej plamki, zamglonego widzenia (efekt podobny do falującego, rozgrzanego powietrza w upalne dni), czy błysków światła. Czasami pojawia się podwójne widzenie.

Ale to nie wszystko. W migrenie ocznej mogą pojawić się też objawy zespołu Hornera (zwężenie źrenicy, opadnięcie powieki po stronie bólu głowy, porażenie nerwu III z porażeniem mięśni gałkoruchowych, nieprawidłowe reakcje źrenic).

Oprócz objawów wzrokowych u osoby z migreną mogą pojawić się nudności, wymioty, niechęć do spożywania posiłków, zaburzenia rytmu serca, spadek lub wzrost ciśnienia tętniczego, tkliwość mięśni.

Natomiast po napadzie bólu migrenowego może pojawić się, np. uczucie zmęczenia, irytacja, osłabienie.

Ważne!

U osób cierpiących na migreny istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych oraz chorób naczyń mózgowych (np. udaru mózgu).

Migrena oczna – jak wygląda leczenie?

Gdy zaczynają się pojawiać pierwsze objawy zwiastujące migrenę oczną, należy jak najszybciej (najlepiej w ciągu 15 minut) przyjąć leki przeciwbólowe (np. paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne), a gdy aura minie preparaty z grupy tryptanów (one działają tylko i wyłącznie na ból migrenowy). Zalecany jest również odpoczynek w zaciemnionym i wyciszonym pomieszczeniu. Pomocne mogą być również okłady, masaże głowy (w tym czoła, potylicy oraz skroni). Niekiedy pomaga wypicie kawy.

Duży nacisk kładzie się również na leczenie niefarmakologiczne, np. biofeedback, techniki relaksacyjne czy toksynę botulinową.

Migrena oczna – co może wywołać objawy?

Migrena oczna może pojawić się samoistnie, ale jest też wiele czynników, które mogą ją wywołać lub nasilić jej objawy. Należą do nich:

 • stres,
 • problemy ze snem (niewystarczająca lub nadmierna ilość snu),
 • silne światło,
 • silne zapachy (np. perfum),
 • zmiany hormonalne,
 • niektóre stosowane leki (np. doustne leki antykoncepcyjne),
 • palenie papierosów,
 • zmiany pogody,
 • urazy głowy,
 • choroby zakaźne,
 • wysiłek fizyczny,
 • niektóre pokarmy (np. alkohol, kofeina, czekolada, słodziki, owoce cytrusowe, pokarmy zawierające tyraminę – np. sery, rodzynki, orzechy, jogurt, śmietana).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło:

"Migrena – obecny stan wiedzy", Tadeusz Mendel z II Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Borgis - Medycyna Rodzinna 2/2004, s. 50-54
"Migrena oczna: przyczyny, objawy i leczenie", dr n. med. Arkadiusz Pogrzebielski, Ośrodek Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego w Krakowie, Medycyna praktyczna (mp.pl)