Zamknij

Dlaczego skaleczenia papierem są bardzo bolesne i długo się goją?

05.12.2022
Aktualizacja: 05.12.2022 13:30

Kto z nas, choć raz w życiu nie przeciął sobie opuszka palca papierem, ten nie zna życia i bólu – tak mawiał mój znajomy. I jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy. Każda rana boli, ale z jakiegoś powodu rozcięcie skóry papierem jest niezwykle bolesne, a rana, nawet najmniejsza, zawsze długo się goi. Dlaczego tak się dzieje? Spróbujemy wyjaśnić.

Skaleczenie papierem boli
fot. Shutterstock

W ludzkich dłoniach jest mnóstwo komórek nerwowych, zwanych nocyceptorami. Są to receptory reagujące na bodźce (mechaniczne, termiczne, chemiczne, elektryczne) uszkadzające tkanki. Nocyceptory odpowiadają za intensywność czucia bólu, a trzeba dodać, że w porównaniu z innymi receptorami, mają wysoki próg pobudliwości, zwłaszcza przy uszkodzeniu skóry kartką papieru. Dlaczego się tak dzieje?

Dlaczego skaleczenie papierem tak boli?

Papier na pierwszy rzut oka wygląda na gładki, jednak pod mikroskopem widać, że sprasowane włókna drzewne są dość nierówne i szorstkie. Ta szorstka tekstura (bardziej przypominająca piłę niż ostrze noża) powoduje bardziej rozległe uszkodzenia komórek niż prosta, czysta krawędź (widoczne na niej liczne ząbki, raczej rozrywają skórę, niż ją gładko przecinają).

Co więcej, szorstka, nierówna krawędź papieru zazwyczaj przecina tylko dwie górne warstwy skóry – naskórek i skórę właściwą – i dlatego powoduje niewielkie lub żadne krwawienie. Zmniejsza to prawdopodobieństwo, że rana zostanie uszczelniona zakrzepłą krwią. Co więcej, uszkodzenie jest na tyle płytkie, że nie uszkadza zakończeń nerwowych, a jedynie je osłabia. W rezultacie osłabione włókna nerwowe pozostają wystawione na działanie żywiołów przez dłuższy czas i wysyłają sygnały bólowe przy każdym dotknięciu (skóra na dłoniach ulega ciągłemu napinaniu i rozluźnianiu, co sprawia, że krawędzie rany często się od siebie oddalają).

Kawałki papieru uruchamiają „mechaniczne nocyceptory”, które wykrywają uszkodzenia komórek spowodowane naciskiem, przecięciami i nakłuciami, ale również nocyceptory wrażliwe na drażniące substancje chemiczne stosowane do produkcji papieru, np. wybielacze do rozjaśniania papieru. A więc oprócz bólu związanego z rozcięciem skóry odczuwamy również uczucie swędzenia wokół cięcia papieru.

Co robić w przypadku przecięcia skóry papierem?

Aby szybciej wyleczyć ranę spowodowaną przez przecięcie papieru, należy:

  • oczyścić ranę mydłem i wodą;
  • zdezynfekować ranę,
  • nałożyć opatrunek (plaster), aby nie dopuścić do zainfekowania rany.

Ważne!

Większość skaleczeń papieru goi się w ciągu 2-3 dni, ale skaleczenie od papieru może goić się trochę dłużej.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło:

  • "Neurosurgery, Sensory Homunculus", John D. Nguyen; Hieu Duong, StatPearls Publishing LLC., NIH NLM,
  • "The Neuroscience of Touch and Pain", Sandra Blumenrath, BrainFacts/SfN
  • "Why are paper cuts so painful?", Nicoletta Lanese, LiveScience.com