Oceń
Z odstawieniem leków przeciwdepresyjnych wiążą się pewne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak nudności, bezsenność, zaburzenia czucia, nadmierne pobudzenie, objawy grypopodobne, dezorientacja. Kolejnym symptomem są zaburzenia czuciowe w głowie. Brain zaps to objaw, który nie został jeszcze dokładnie zbadany przez medycynę. Pierwsze opisy tego symptomu pojawiły się w latach 90.
Brain zaps to uczucie krótkich wyładowań elektrycznych w mózgu. U niektórych osób może wystąpić nawet wrażenie wzrokowe nagłego, jasnego błysku światła. Chociaż brain zaps mogą być bardzo niepokojące dla wielu pacjentów, nie są groźne. Mogą jednak znacznie utrudniać życie i zakłócać sen. Jak rozpoznać brain zaps? Pacjenci, którzy doświadczają tego objawu, opisują go jako:
- uczucie krótkiego porażenia prądem
- silne zawroty głowy
- omamy dźwiękowe
- drgawki w głowie
Brain zaps: jak sobie radzić?
Prawdopodobieństwo wystąpienia brain zaps jest znacznie większe w przypadku nagłego odstawienia środków przeciwdepresyjnych. Dlatego zawsze należy robić to stopniowo, współpracując z lekarzem. Nie oznacza to jednak, że unikniemy brain zaps.
Psychiatra powinien znać wszystkie objawy związane ze zmniejszaniem dawki leku. Na brain zaps nie ma lekarstwa; po pewnym czasie ataki „wyładowań” w głowie ustępują samoistnie, zwykle w ciągu 2-3 tygodni. Podczas odstawiania leków przeciwdepresyjnych niektórym osobom zaleca się stosowanie terapii poznawczo-behawioralnej. Brain zaps mogą pojawić się również wtedy, gdy pominiemy dawkę leku.
Domowe sposoby, które pomogą przetrwać trudny okres odstawienia leków, to m.in.:
- dbanie o higienę snu (spędzanie czasu na dworze, ograniczanie ekspozycji na światło niebieskie)
- dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, magnez i witaminy z grupy B
- aktywność fizyczna
Gdy odstawiamy leki antydepresyjne, warto poprosić o wsparcie przyjaciół i rodzinę.
Ważne: nigdy nie rezygnuj z przyjmowania leków na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem.
Źródło: A. Papp, „Brain Zaps: An Underappreciated Symptom of Antidepressant Discontinuation”, researchgate.net, [dostęp: 15.11.2022]; medicalnewstoday.com; instagram.com/psychiatra_anna
Oceń artykuł