Zespół Harlequina: gdy pocisz się i czerwienisz po jednej stronie ciała

03.09.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 13:16
Zespół Harlequina
fot. Shutterstock

Pocisz się i czerwienisz tylko po jednej stronie ciała? Czujesz wzmożone ciepło po jednej stronie twarzy, podczas gdy druga pozostanie niewzruszona? To charakterystyczny objaw zespołu Harlequina - rzadkiej choroby neurologicznej. Czym jest tajemniczy zespół Harlequina i jak go leczyć?

Zaczerwienienie i pocenie się wywołane wysiłkiem fizycznym lub gorącem, a nawet stanem emocjonalnym to normalne reakcje układu nerwowego, który kontroluje oddech, gruczoły potowe, naczynia krwionośne. Jednak u niektórych osób proces ten jest zaburzony, co sprawia, że pocą się i czerwienią tylko po jednej stronie ciała. Taki stan nazywa się zespołem Harlequina.

Zespół Harlequina: na czym polega?

Zespół Harlequina to rzadka choroba neurologiczna, charakteryzująca się zaczerwienieniem i nadmierną potliwością jednej połowy twarzy w odpowiedzi na wysiłek i emocje. Zespół Harlequina to jednostronne zaburzenie włókien współczulnych unerwiających twarz. 

To ''zdrowa'' część twarzy poci się (zwykle nadmiernie) i czerwieni, a część objęta zaburzeniem pozostaje blada i sucha. Pośrodku twarzy widoczna jest wyraźna linia demarkacyjna.

Zaburzenie włókien współczulnych obejmuje najczęściej twarz, ale zdarza się, że zajęty jest również obszar jednej kończyny górnej czy jednej strony klatki piersiowej.

Zespół Harlequina: jaka jest przyczyna?

Jest wiele chorób i zabiegów, które mogą doprowadzić do zespołu Harlequina, ale zazwyczaj przyczyna jest nieznana - mówi się wtedy o idiopatycznym zespole Harlequina. 

Przyczyną zespołu mogą być: zawał pnia mózgu, jamistość rdzenia, guz Pancoasta, operacje w obrębie klatki piersiowej, guzy śródpiersia górnego (nerwiaki, schwannoma), niedrożność tętnic korzeniowych prowadząca do poliradikulopatii, operacja usunięcia tarczycy, wole tarczycy, nowotwory tarczycy, założenie wkłucia centralnego czy znieczulenie nerwów zębodołowych podczas zabiegów stomatologicznych. Przyczyną zespołu może być również infekcja wirusami, takimi jak HSV 1 czy wirus cytomegalii. 

U chorych na zespół Harlequina należy przeprowadzić diagnostykę neurologiczno-okulistyczną, ponieważ niektóre choroby, w tym: zawał pnia mózgu, nerwiaki górnej części klatki piersiowej, niedrożność żyły szyjnej wewnętrznej, nacieki rdzenia kręgowego przez guz szczytu płuca, mogą objawiać się jako zespół Harlequina.

Zespół Harlequina: jak leczyć?

Obecnie nie stosuje się praktycznie żadnych metod leczenia postaci idiopatycznej zespołu Harlequina, pozostaje jedynie obserwacja chorych. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.