Oceń
Zespół Guillaina i Barrego, czyli ostra zapalna poliradikuloneuropatia demielinizacyjna to choroba nerwów obwodowych, która w ciągu kilku dni lub tygodni prowadzi do osłabienia mięśni.
Przyczyny zespołu Guillaina-Barrego
Choroba ma podłoże immunologiczne. Związana jest z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego. Występowanie objawów choroby jest często poprzedzone (nawet 70 proc. przypadków) infekcją wirusową układu oddechowego lub przewodu pokarmowego, immunizacją lub zabiegiem chirurgicznym.
Istnieje teoria, która zakłada, że infekcje powodują powstanie przeciwciał, które reagują krzyżowo z cząsteczkami budującymi osłonki nerwowe. Przeciwciała te niszczą nie tylko wirusy i bakterie, przeciwko którym są skierowane, ale również uszkadzają tkanki własnego organizmu.
Objawy zespołu Guillaina-Barrego
Zespół Guillaina-Barrego ma ostry początek. Rozwija się szybko, już w kilka dni lub tygodni może dochodzić do rozsianego uszkodzenia nerwów obwodowych, nerwów czaszkowych i korzeni rdzeniowych. W niektórych przypadkach chorzy wymagają pilnej hospitalizacji, choć objawy najczęściej są odwracalne.
U większości chorych objawy pojawiają się po 1-6 tygodniach od infekcji, najczęściej układu oddechowego lub pokarmowego. Choroba rozpoczyna się od postępującego w ciągu kilku-kilkunastu dni osłabienia mięśni kończyn, twarzy i gardła, a także upośledzenia czucia lub nieprzyjemnych doznań czuciowych w obrębie kończyn: kłucia, pieczenia, mrowienia lub bólu.
W wyniku znacznego osłabienia mięśni chorzy tracą zdolność do samodzielnego poruszania rękami i chodzenia. W cięższych przypadkach występują zaburzenia mowy i połykania, a w najcięższych stanach występuje duszność z powodu zajęcia mięśni oddechowych.
Objawy narastają w ciągu kilku dni lub tygodni, po czym utrzymują się na stałym poziomie aż do momentu wyzdrowienia. Niestety, pomimo stosowania nowoczesnej intensywnej terapii śmiertelność w fazie ostrej tego zespołu waha się od 3,5 do 12 proc. a 20 proc. pacjentów nie odzyskuje pełnej sprawności. U wielu innych osób utrzymują się objawy zmęczenia.
Główne objawy zespołu Guillaina-Barrego:
- symetryczny niedowład kończyn,
- niedowład nerwu twarzowego,
- zaburzenia połykania i dyzartrii,
- osłabienie mięśni żwaczy,
- mrowienie/drętwienie wokół ust, języka, żuchwy,
- zaburzenia czuciowe,
- bóle mięśniowe, korzeniowe, stawowe, trzewne.
Leczenie zespołu Guillaina-Barrego
W leczeniu stosuje się plazmaferezę, czyli zabieg oczyszczania osocza krwi lub dożylne preparaty immunoglobulin. W przypadkach niewydolności oddechowej prowadzi się sztuczną wentylację za pomocą respiratora. U chorych z niedowładami zaleca się fizjoterapię i rehabilitację ruchową kończyn.
Źródło: mp.pl; podyplomie.pl; czytelniamedyczna.pl
Oceń artykuł