Zamknij

Zmiana czasu zwiększa ryzyko udaru. Kiedy zachować czujność?

29.03.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 02:17
Zmiana czasu zwiększa ryzyko udaru mózgu
fot. Shutterstock

Zmiana czasu na letni, czyli cofnięcie wskazówek zegara o godzinę, realnie wpływa na nasze zdrowie. I chodzi tu nie tylko o złe samopoczucie spowodowane faktem, że śpimy o godzinę krócej, ale o zwiększenie ryzyka udaru niedokrwiennego mózgu. 

Udar niedokrwienny mózgu powstaje w wyniku zamknięcia skrzepliną tętnicy doprowadzającej krew do mózgu. Zgodnie z danymi Polskiego Towarzystwa Neurologicznego co roku w Polsce udar mózgu przechodzi ok. 80 tys. osób, z czego połowa umiera, a reszta zmaga się z różnymi niepełnosprawnościami. W wyniku rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość czy cukrzyca, problem coraz częściej dotyczy młodych ludzi. Naukowcy ostrzegają: ryzyko udaru jest większe po zmianie czasu. Sprawdź, jak długo warto zachować czujność.

Wpływ zmiany czasu na zdrowie

Uczeni z fińskiego Uniwersytetu z Turku przeanalizowali przypadki występowania udaru mózgu w Finlandii w ciągu dekady. Zestawienie liczby osób po udarze mózgu przyjętych do szpitala w ciągu tygodnia po zmianie czasu na letni z liczbą osób przyjętych dwa tygodnie przed lub po zmianie czasu wykazało, że ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego rośnie po zmianie czasu.

W analizie uwzględniono dużą grupę 3033 osób hospitalizowanych z powodu udaru mózgu w ciągu tygodnia po przejściu na czas letni i 11 801 osób przyjętych do szpitala z tego samego powodu dwa tygodnie przed lub po tygodniu, w którym nastąpiła zmiana czasu. Naukowcy odkryli, że ogólny wskaźnik ryzyka wystąpienia udaru niedokrwiennego był o 8 procent wyższy w ciągu pierwszych dwóch dni po przejściu na czas letni. U osób starszych ryzyko to było większe o 20 proc., a u pacjentów onkologicznych nawet o 25 proc.

Na szczęście liczba zgonów z powodu udaru w tym czasie nie wzrosła, a po dwóch dniach ryzyko wracało do pierwotnego poziomu. Badanie przeprowadzono pod patronatem Fińskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Objawy udaru mózgu

Udar mózgu to stan zagrożenia życia. Objawy udaru, które powinny nas skłonić do natychmiastowego wezwania karetki pogotowia to:

  • nagły grymas twarzy po jednej stronie, np. opadanie kącika ust;
  • nagłe osłabienie kończyn po jednej stronie ciała;
  • zaburzenia mowy — utrata zdolności mówienia, trudności w wysławianiu się;
  • zaburzenia widzenia — niedowidzenie na jedno oko lub niedostrzeganie połowy pola widzenia.

Dowiedz się więcej: Jak rozpoznać udar? 

Lekarze podkreślają, że w przypadku wystąpienia objawów sugerujących udar, liczy się każda minuta. Jeśli obserwujemy objawy udaru mózgu u siebie, natychmiast zaalarmujmy otoczenie. Jeśli podejrzewamy udar mózgu u kogoś, niezwłocznie wezwijmy pogotowie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: aan.com