Zamknij

Choroba Parkinsona zaczyna się w wyrostku robaczkowym?

06.11.2018 11:58

Usunięcie wyrostka robaczkowego w młodości zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona aż o 19-25 proc. – donoszą naukowcy zza oceanu. Dowiedz się też, jakie są pierwsze objawy choroby Parkinsona.

Choroba Parkinsona, wyrostek robaczkowy
fot. shutterstock

Naukowcy od lat szukają przyczyny rozwoju choroby Parkinsona, nieuleczalnej choroby mózgu, atakującej głównie osoby powyżej 65. roku życia. Szacuje się, że w Polsce problem dotyczy 60-70 tys. osób, a liczba chorych wraz ze starzeniem się społeczeństwa będzie rosła.

Wyrostek robaczkowy – rezerwuar bakterii i... białek?

Być może najbliżej odkrycia przyczyn rozwoju choroby Parkinsona są naukowcy z Van Andel Institute w Michigan. Ich badania wykazały, że wyrostek robaczkowy działa jak główny rezerwuar patogennych form białek alfa-synukleiny, które są ściśle związane z powstawaniem choroby Parkinsona.

W populacji ogólnej usunięcie wyrostka robaczkowego skutkowało zmniejszeniem ryzyka wystąpienia choroby Parkinsona o 19 proc. Wśród mieszkańców obszarów wiejskich było to aż 25 proc. Dane te nie dotyczą jednak 10 proc. populacji obciążonej genetycznie. Warto jednak podkreślić, że usunięcie wyrostka robaczkowego zmniejszało ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona, jeśli operacja odbyła się w młodości. Przeprowadzenie tej operacji w starszym wieku nie przynosiło tak spektakularnych efektów.

„Byliśmy zaskoczeni, że patogenne formy alfa-synukleiny były tak wszechobecne w wyrostkach ludzi zarówno z chorobą Parkinsona, jak i bez niej. Wydaje się, że te formy – chociaż toksyczne dla mózgu – są nieszkodliwe, gdy znajdują się w wyrostku. To wyraźnie sugeruje, że sama ich obecność nie może być przyczyną choroby” – podkreślają autorzy badania, którzy swoje wyniki opublikowali w „Science Translational Medicine”.

Badacze przekonują, że konieczne są kolejne analizy, które dałyby odpowiedź na pytanie, dlaczego kumulacja patogennych form białek w wyrostku robaczkowym u jednych może przyczyniać się do rozwoju choroby Parkinsona, a u innych nie.

Sprawdź także: Nadzieja dla chorych na parkinsona. Przełomowa operacja w Opolu 

Jak rozpoznać chorobę Parkinsona? Pierwsze objawy

Objawy choroby Parkinsona narastają powoli i stopniowo w ciągu kilku lat. Jednak im wcześniej zostanie ona wykryta, tym dłużej chory może zachować sprawność.

Do najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby zaliczamy spowolnienie ruchowe (tzw. bradykinezja). Inne objawy to m.in.:

Rozwój choroby Parkinsona często poprzedzony jest wystąpieniem mniej wyraźnych symptomów, takich jak:

  • utrata węchu,
  • delikatne drżenie ręki,
  • ból barku,
  • zmiana charakteru pisma (tzw. mikrografia, czyli pisanie małymi literami).

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: sciencedaily.com, mp.pl
----------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ ka