Zamknij

Nowa metoda leczenia urazu rdzenia kręgowego

06.11.2018 15:50

Sparaliżowani pacjenci z urazami rdzenia kręgowego robią po kilka kroków dzięki nowemu stymulatorowi skonstruowanemu przez szwajcarskich naukowców. Sprawdź, jak stają na nogi.

Uraz rdzenia kręgowego, elektrostymulacja
fot. shutterstock

Jednym z najważniejszych wyzwań współczesnej medycyny jest przywrócenie funkcji motorycznych pacjentom z urazami rdzenia kręgowego. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w ciągu roku tego typu urazom ulega aż 250–500 tys. osób. Urazy rdzenia kręgowego powodują niepełnosprawność, która przyczynia się do zwiększenia ryzyka powikłań oddechowo-krążeniowych.

Przełom w leczeniu urazów rdzenia kręgowego?

Pacjenci jednej ze szwajcarskich klinik, 28-letni David Mzee i 35-letni Gert-Jan Oskam, zostali poddani elektrostymulacji poprzedzającej krótki spacer w uprzęży rehabilitacyjnej. Mzee w 2010 roku uległ wypadkowi na sali gimnastycznej. Oskam w podobnej, fatalnej sytuacji znalazł się rok później, z powodu uczestnictwa w wypadku drogowym.

Stymulator zainstalowany w zegarku zsynchronizował impulsy elektryczne z tymi płynącymi z mózgu. Dzięki temu każdy z pacjentów był w stanie samodzielnie zrobić kilka kroków. Co ciekawe, mężczyźni poruszali kończynami także po zakończeniu elektrostymulacji. „Mózg próbuje stymulować nerwy, a my stymulujemy go w tym samym czasie, co, jak sądzimy, powoduje wzrost nowych połączeń nerwowych” – tłumaczył Grégoire Courtine, neurolog ze Swiss Federal Institute of Technology w Lozannie.

Ekspert wyjaśnia, że w wielu przypadkach urazu rdzenia kręgowego niewielka część nerwów pozostaje nienaruszona, ale sygnały, które przesyłają, są zbyt słabe, żeby poruszać kończynami lub podtrzymywać ciężar ciała. Jak się właśnie okazało, wzmocnienie sygnałów za pomocą elektrostymulatora może przywracać funkcje motoryczne nawet kilka lat po wypadku. „Nie sądzę, aby do tej pory ktokolwiek z przewlekłym urazem rdzenia, którego nabawił się sześć czy siedem lat wcześniej, był w stanie chodzić” – podkreśla Grégoire Courtine.

Uraz rdzenia kręgowego – fazy choroby

Pacjentom, którzy ulegli poważnemu urazowi rdzenia kręgowego, towarzyszą podobne stany psychiczne co ludziom w żałobie:

  • szok,
  • zaprzeczenie,
  • bunt,
  • smutek,
  • akceptacja.

Z medycznego punktu widzenia wygląda to następująco:

  • szok rdzeniowy – okres trwający od 3-6 tygodni, podczas którego następuje zniesienie lub zahamowanie wszystkich funkcji czuciowych i ruchowych poniżej poziomu uszkodzenia;
  • regeneracja i kompensacja – 3-4 miesiące, w trakcie których w mięśniach szkieletowych pojawia się powrót napięcia mięśniowego;
  • stabilizacja – od 6 miesięcy do 2 lat, w tym czasie uwidacznia się ostateczny potencjał funkcjonalny chorego;
  • adaptacja – do końca życia; czas psychomotorycznego i społeczno-zawodowego przystosowania się do sytuacji.

Być może dzięki odkryciu szwajcarskich naukowców w fazie buntu pacjenci całą energię będą mogli włożyć w efektywną rehabilitację, dzięki czemu okres regeneracji przebiegnie na tyle intensywnie, że okres adaptacji nigdy nie nastąpi.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: theguardian.com, „Ocena sytuacji socjomedycznej osób po urazie rdzenia kręgowego” K. Kaźmierczak, Poznań 2015
----------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ ka