Zamknij

Udary u dzieci po COVID-19. ''Najmłodszy pacjent miał kilkanaście miesięcy''

03.12.2021 10:34

Specjaliści coraz częściej leczą w szpitalach małych pacjentów z COVID-19 i powikłaniami po tej chorobie. Jednym z groźniejszych i często trudnych do wykrycia powikłań są udary mózgu. Neurolog dr Łukasz Przysło wyjaśnia, jakie objawy występują u dzieci z udarem pocovidowym.

Dziecko na intensywnej terapii
fot. Shutterstock

- Wirus SARS-CoV-2 ma w swojej naturze działanie prozakrzepowe, dlatego udary niedokrwienne mózgu mogą zdarzać się również u dzieci. Nasz najmłodszy pacjent z udarem niedokrwiennym po przebytym COVID-19 miał zaledwie kilkanaście miesięcy, poza nim mieliśmy jeszcze dwa przypadki udaru pocovidowego u 2- i 3-latka. Wszystkie te trzy historie miały happy end, ale już sam incydent ostrego naczyniowego zaburzenia w obrębie mózgu każe nam myśleć o tej chorobie — w perspektywie dzieci — w zupełnie inny sposób — powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr Łukasz Przysło, szef Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Udar u dzieci po COVID-19. Jakie objawy powinny niepokoić?

Dr Łukasz Przysło wyjaśnił w rozmowie z PAP, że mali pacjenci przeszli COVID-19 bezobjawowo, a do szpitala trafili ze standardowymi objawami udaru:

  • ostrym niedowładem połowiczym ciała,
  • zaburzeniami mowy,
  • zaburzeniami świadomości,
  • bólami głowy.

W przypadku trojga małych pacjentów udary wystąpiły w takich miejscach mózgu, że pozostawiły jedynie bardzo dyskretne zmiany w postaci niedowładu połowiczego, który — zdaniem lekarzy — podda się rehabilitacji.

ZOBACZ: Udar u dziecka. Jakie są objawy udaru mózgu u dzieci? 

- Musimy pamiętać, że neuropatyczność u dzieci jest wyższa, niż u dorosłych, więc następstwa udaru zazwyczaj są mniejsze i łagodniejsze. Ale oczywiście z udarem jest tak, jak z trąceniem pierwszej kostki domina — czasem nie udaje się nam zatrzymać tej kaskady, szczególnie jeśli u źródła udaru leży zapalenie naczyń, które może postępować i trzeba je hamować lekami powodującymi bardzo wiele działań niepożądanych — powiedział neurolog.

Specjalista zwraca uwagę także na inne objawy neurologiczne zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Wyjaśnia, że głównym objawem infekcji covidowej są bóle głowy o charakterystycznym charakterze, bardzo silne, określane jako "piorunujące".

Inne objawy, często obserwowane przez neurologów, to drgawki mroczkowe, które zostały wyindukowane przez ostre zakażenie SARS-CoV-2. Wielu małych pacjentów doznaje pocovidowego obwodowego zapalenia nerwu twarzowego. Z kolei u pacjentów z padaczką dochodzi do zaostrzenia napadów.

- Od 13 grudnia będzie można szczepić dzieci od 5. roku życia i jako neurolog oraz pediatra bardzo zachęcam do tego rodziców. Odpowiedzialność społeczna w Polsce jest na niezadowalającym poziomie; wyszczepienie społeczeństwa jest bardzo niskie. Tymczasem u dzieci widzimy coraz więcej powikłań zagrażających zdrowiu i życiu — powiedział w rozmowie z PAP dr Łukasz Przysło.

Źródło: PAP/Agnieszka Grzelak-Michałowska