Zamknij

Udar mózgu po urazie szyi. Ratowniczka medyczna ostrzega młodych

16.04.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 02:02

Jedna z młodych pracownic London Ambulans Service doznała udaru niedokrwiennego mózgu po nadwyrężeniu szyi. Zdecydowała się podzielić swoją historią, żeby przestrzec innych przed zwlekaniem z wezwaniem karetki.

Udar mózgu u młodych ludzi
fot. Shutterstock

Średnia wieku pacjentów oddziałów udarowych to 60 lat. Jednak na izbę przyjęć z objawami udaru trafiają też osoby młode w wieku 20-30 lat. To przeważnie chorujący na cukrzycę lub osoby, które w ostatnim czasie doznały urazu szyi. Nawet jeśli uraz był niewielki i niebolesny.

Udar niedokrwienny mózgu

Udar niedokrwienny mózgu powstaje na skutek zwężenia lub zamknięcia tętnicy lub tętniczki, przez co krew z tlenem nie może odpowiednio zaopatrywać pewnych obszarów mózgu. Szybka konsultacja z lekarzem lub przewiezienie chorego do szpitala mogą uchronić przed śmiercią lub niepełnosprawnością.

Głośny trzask szyi

Natalie Kunicki, 23-letnia ratowniczka medyczna z London Ambulans Service, spędzała akurat wieczór filmowy z przyjacielem, gdy podczas gwałtownego ruchu głową jej szyja kilkakrotnie wydała głośny trzask. Zdumiony przyjaciel zapytał: czy to twoja szyja? Ale kobieta zignorowała sprawę, ponieważ często "strzelały" jej stawy. Gdy kwadrans później próbowała dojść do łazienki, ciało odmówiło jej posłuszeństwa.

Pracownica służby zdrowia początkowo nie chciała zadzwonić na pogotowie, ponieważ czuła się zażenowana faktem, że piła wcześniej alkohol. Gdy niedowład lewej strony ciała nie przechodził, ostatecznie, dopiero po 10 minutach od wystąpienia objawów, zgodziła się wezwać pogotowie. W szpitalu usłyszała koszmarną diagnozę: udar mózgu po rozwarstwieniu tętnicy kręgowej.

Lekarze ostrzegają: udar mózgu po urazie szyi to przypadłość ludzi młodych.

Udar mózgu w młodym wieku

Gwałtowny ruch głową czy uderzenie w szyję, na przykład podczas zajęć sportowych, może przyczynić się do rozwarstwienia tętnicy szyjnej, w której powstaje skrzep. Jeśli zablokuje on któreś z dużych naczyń krwionośnych, może dojść do udaru niedokrwiennego mózgu.

Objawy udaru mózgu to m.in.:

  • nagłe zaburzenia czucia po jednej stronie ciała lub drętwienie zaledwie jednej strony ciała;
  • wykrzywienie twarzy po jednej stronie (charakterystyczne opuszczenie kącika ust);
  • nagłe osłabienie kończyn występujące wyłącznie po jednej stronie ciała;
  • zaburzenia mowy;
  • zaburzenia widzenia;
  • zawroty głowy i zaburzenia równowagi.

Lekarze ostrzegają, że do rozwarstwienia tętnicy kręgowej może dojść także w trakcie mniej intensywnych zajęć, takich jak masaż czy terapia manualna na kręgosłupie szyjnym. W Biomedical Research and Reviews opisano przypadek 32-letniej kobiety, która po terapii manualnej odcinka szyjnego doznała rozwarstwienia tętnicy kręgowej z późniejszym zawałem pnia mózgu i zmarła wkrótce po przybyciu do szpitala.

Przypadek młodej sanitariuszki z Londynu jest jeszcze bardziej zaskakujący, wszak do urazu doszło w zaciszu domowym. "Nie palę, nie nadużywam alkoholu, nie mam udaru w historii rodzinnej, dziwne, że to mi się przydarzyło, kiedy po prostu się przekręcałam" - powiedziała Natalie Kunicki Daily Mail.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk; The potential dangers of neck manipulation & risk for dissection and devastating stroke: An illustrative case & review of the literature, Biomed Res Rev. 2018; 2(1)