Zamknij

Udar mózgu jest groźniejszy niż koronawirus. Nie czekaj, dzwoń po pomoc

29.10.2020
Aktualizacja: 29.10.2020 21:00
Udar mózgu objawy
fot. Shutterstock

– Udar mózgu nie boli, dlatego osoby, które go przeszły często bagatelizują pierwsze objawy – powiedział Jacek Rozenek, aktor, który w maju 2019 r. doznał udaru mózgu. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy udaru mózgu i co robić, kiedy się je zauważy.

– W dniu, kiedy doznałem udaru, w pewnym momencie poczułem, że mam problem z mówieniem. Niestety zignorowałem to. Byłem przekonany, że to chwilowe przemęczenie. Prowadziłem wówczas cykl  szkoleń. Miałem olbrzymie szczęście, że ktoś zupełnie obcy, zwrócił uwagę, że może ze mną dziać się coś złego i szybko wezwał karetkę. Mógł przecież pomyśleć, że zasnąłem w zaparkowanym aucie – opowiada aktor. I dodaje: – Teraz, po trudnej rehabilitacji, mogłem wrócić do pracy. Wiem jednak, że nie wszyscy mają takie szczęście. Jestem przekonany, że wielu ludzi można byłoby uratować, gdyby więcej osób znało podstawowe objawy udaru i wiedziało, że jak zobaczą u kogoś choć jeden z nich, trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie.

W Polsce co 6,5 minuty ktoś doznaje udaru mózgu, co oznacza, że każdego dnia choruje 220 osób. Co roku z powodu tej choroby umiera około 30 tysięcy Polaków, a wiele osób jest niepełnosprawnych. Ta groźna choroba może dotknąć każdego, w każdym miejscu, w każdym czasie.  Warto więc znać objawy udaru i wiedzieć, co robić, kiedy się je zauważy.

Jak rozpoznać objawy udaru?

Wystarczy zapamiętać akronim słowa udar, w którym są ujęte hasłowo podstawowe objawy udaru mózgu .

Jaka jest przyczyna udaru mózgu?

Udar mózgu jest zaburzeniem neurologicznym, które jest skutkiem nagłego odcięcia dopływu krwi do mózgu.Gdy naczynia krwionośne dostarczające tlen i substancje odżywcze do mózgu zostają zablokowane przez skrzep krwi lub następuje ich uszkodzenie, dochodzi do odcięcia części mózgu od dopływu tlenu i składników odżywczych, wskutek czego następuje jej obumieranie.

U – usta wykrzywione,
D – dłoń opadnięta,
A – artykulacja utrudniona,
R – rozmazane widzenie.

Jeśli zauważyłeś któryś z tych objawów u siebie lub u kogoś z twojego otoczenia, szybko zadzwoń po pogotowie (numer 999 lub 112).

Udar mózgu – liczy się czas!

– Udar mózgu zazwyczaj pojawia się niespodziewanie, a działać trzeba, tak jak w sytuacji pożaru czy wyjątkowego zagrożenia pogodowego. Natychmiast! Liczy się szybka reakcja. Jeśli chory trafi, w odpowiednim momencie do szpitalnego oddziału udarowego, ma szansę uniknąć poważnych konsekwencji choroby – wyjaśnia dr n. med. Włodzimierz Krzysztof Dłużyński, Prezes Zarządu Fundacji Udaru Mózgu

– Natychmiastowe wezwanie pogotowania ratunkowego i udzielenie specjalistycznej pomocy ma bezpośredni wpływ dalsze losy chorego. Im sprawniej przebiegnie wywiad medyczny podczas wezwania, tym szybciej pacjent otrzyma pomoc. Podczas rozmowy, wzywający powinien uważnie słuchać dyspozytora i postępować według jego wytycznych – od tego zależy cała akcja ratunkowa – zwraca uwagę Ireneusz Szafraniec, Prezes Elekt Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych. I dodaje: – Ważne, by osoba wzywająca pomoc medyczną podała trzy podstawowe informacje: jakie są objawy, kto potrzebuje pomocy, gdzie jest chory.

Ważne! Jeśli zauważyłeś objawy, reaguj natychmiast. Liczy się szybka reakcja. Jeśli chory trafi w odpowiednim momencie do szpitalnego oddziału udarowego, ma szansę uniknąć poważnych konsekwencji choroby.

– Łagodzenie skutków udaru bywa trudne i długotrwałe, wymaga od chorego dużo cierpliwości i samozaparcia. W powrocie do zdrowia wielkie znaczenie ma rehabilitacja, jednak żeby w ogóle ją rozpocząć, niezbędna jest pomoc medyczna. Im szybciej ona przyjdzie, od chwili rozpoznania objawów, tym większe są szanse na ograniczenie niepełnosprawności chorego w przyszłości – wyjaśnia dr n. med. Włodzimierz Krzysztof Dłużyński, Prezes Zarządu Fundacji Udaru Mózgu.

alert udarowy publikacja
fot. Udar mózgu jak wezwać pomoc