Zamknij

Biegaj i zapobiegaj udarowi mózgu! Sprawdź, jak ograniczyć jego ryzyko!

Monika Piorun
10.05.2018
Aktualizacja: 17.11.2020 00:57

Co 6. człowiek na świecie będzie miał udar. Z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego każdego dnia umiera w Polsce aż 476 osób. Jak zmienić te statystyki? 10 maja, z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej, startuje kampania #Zapobiegam, która ma uświadomić Polaków, w jaki sposób zminimalizować ryzyko wylewu.

Udar mózgu, Europejski Dzień Profilaktyki Udaru Mózgu, Kampania "Zapobiegam.pl"
fot. zapobiegam.pl/Kampania w ramach Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej

Choroby układu sercowo-naczyniowego (m.in. udar i zawał serca) stanowią główną przyczynę przedwczesnej śmierci Polaków (poniżej 65. roku życia). Stanowią aż 46 proc. wszystkich zgonów. Każdego dnia umiera z ich powodu średnio 476 osób. To znacznie więcej niż w Europie Zachodniej. Dlaczego w Polsce mamy z nimi tak wielki problem?

Przyczyną tych śmiertelnie niebezpiecznych dolegliwości jest zazwyczaj stres, niehigieniczny tryb życia, niezdrowa dieta prowadząca do otyłości, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów i brak aktywności fizycznej. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), poprzez obniżenie poziomu ciśnienia tętniczego i stężenia cholesterolu, zredukowanie nadmiernej masy ciała i rzucenie nałogu nikotynowego, można aż o połowę zmniejszyć zapadalność na choroby układu krążenia.

Zobacz także

Udar i zawał: najgroźniejsze choroby Polaków

 • Statystycznie co 6. człowiek na świecie będzie miał udar.
 • Udar jest uważany za główną przyczynę niepełnosprawności.
 • Pod względem śmiertelności udar stanowi trzecią przyczynę zgonów na świecie.

Dr n. med. Włodzimierz Dłużyński, prezes Fundacji Udaru Mózgu, tłumaczy, że niestety większość Polaków zaczyna dbać o zdrowie dopiero wtedy, gdy zaczyna odczuwać pierwsze symptomy choroby. Nie wszyscy są świadomi tego, że nie żyjemy tylko dla siebie, a skutki naszych zaniedbań będą ponosili nasi najbliżsi. 

Według badania NATPOL na nadciśnienie tętnicze, które jest główną przyczyną występowania chorób sercowo-naczyniowych aktualnie choruje ok. 32% dorosłych Polaków (10,5 mln chorych, w tym 9,5 mln w wieku 18-79 lat i prawie 1 mln u osób powyżej 80 lat).

Aż 3 mln Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma nadciśnienie. Te 3 miliony naszych rodaków to osoby, u których ryzyko wystąpienia udaru i zawału może być bardzo duże w związku z tym, że nie leczą swojego nadciśnienia.

Zobacz także

Jak ograniczyć ryzyko udaru i zawału serca?

10 maja, w ramach Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej, startuje kampania #Zapobiegam. W 11 polskich miastach będzie można wziąć udział w biegach, bezpłatnie zmierzyć ciśnienie i wykryć migotanie przedsionków, a także przekonać się, czy grozi nam wylew, za pomocą pierwszej w Polsce i Europie aplikacji „Stop Udarom!”.

W ramach kampanii #zapobiegam każdy będzie mógł stworzyć swój własny PLAN DLA ZDROWIA, który pozwoli kontrolować czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, poznać stan swojego organizmu oraz wprowadzić zdrowe nawyki na co dzień – poprzez zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną czy regularne badania ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu. Na stronie zapobiegam.pl można natomiast wykonać TEST RYZYKA, który wykaże, czy grozi nam udar.

W 11 polskich miastach będzie można wziąć udział w imprezach biegowych, a w specjalnych punktach edukacyjnych skorzystać z porad specjalistów oraz wykonać bezpłatne badania. Za pomocą pierwszej w Polsce i Europie aplikacji udarowej „Stop Udarom!” będzie można też sprawdzić własny wskaźnik ryzyka udaru, a także zbadać ciśnienie krwi aparatem wykrywającym migotanie przedsionków.

Zobacz także

Zrzut ekranu 2018-05-10 o 09.55.28
fot.

Dr Dłużyński tłumaczy, że podczas akcji biegowych uczestnicy będą mogli otrzymać szczegółowy komplet narzędzi, który pozwala kontrolować nasze zdrowie. Jednym z nich jest mobilna aplikacja pozwalająca oszacować ryzyko udaru:

Poprzez nasze działania chcemy zachęcić Polaków do aktywnego zadbania o swoje zdrowie. Regularna kontrola ciśnienia tętniczego, poziomu cukru i cholesterolu to coś, od czego trzeba zacząć. W tych wszystkich działaniach ma pomóc kampania Zapobiegam.pl.   

Zobacz także

Udar mózgu/zawał serca: o czym musimy pamiętać?

Zrzut ekranu 2018-05-10 o 12.16.46
fot.
fot. zapobiegam.pl

Czynniki, na które mamy wpływ:

 • nadciśnienie tętnicze
 • wysoki poziom cholesterolu
 • cukrzyca
 • palenie tytoniu
 • nadużywanie alkoholu
 • otyłość 

Czynniki, na które nie mamy wpływu:

 • wiek (prawdopodobieństwo udaru rośnie wraz z wiekiem)
 • płeć (do udaru częściej dochodzi u mężczyzn)
 • czynniki genetyczne

Objawy udaru mózgu:

Zrzut ekranu 2018-05-10 o 11.56.11
fot.
fot. zapobiegam.pl
 • Asymetria twarzy – niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie twarzy 
  (np. opadanie kącika ust)
 • Niedowład lub porażenie połowiczne kończyn górnych lub dolnych
 • Zaburzenia mowy – mowa bełkotliwa, niezrozumiała
 • Zaburzenia widzenia
 • Utrata równowagi i zawroty głowy

Do udaru dochodzi, kiedy naczynia krwionośne doprowadzające tlen i substancje odżywcze do mózgu zostają zablokowane przez skrzep krwi lub następuje ich uszkodzenie, co prowadzi do odcięcia części mózgu od dopływu tlenu i jego obumierania.

Udar mózgu, którego przyczyną jest zamknięcie naczynia krwionośnego, to udar niedokrwienny, który stanowi zdecydowaną większość (ok. 80%) udarów.

W przypadku wystąpienia choroby niezwykle ważna jest szybka reakcja i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. Ryzyko udaru mózgu oraz zawału można skutecznie ograniczać. Modyfikacja czynników ryzyka choroby nie tylko wpływa na obniżenie zapadalności, ale również na sam przebieg choroby.

Objawy zawału serca:

Zrzut ekranu 2018-05-10 o 11.56.29
fot.
fot. zapobiegam.pl
 • Ból w klatce piersiowej
 • Duszność
 • Osłabienie
 • Potliwość
 • Nudności

Zawał serca następuje w momencie zamknięcia naczynia krwionośnego w sercu, co powoduje przerwanie dopływu krwi do serca. Powoduje to martwicę fragmentu serca, do którego nie dociera krew. Do zawału może dojść niespodziewanie nawet u osób, u których nie było wcześniej żadnych niepokojących objawów, ponieważ prowadzą do niego procesy trwające nawet kilka lat.

Zrzut ekranu 2018-05-10 o 10.33.08
fot.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Fundacja Udaru Mózgu/stopudarom.pl/poudarzemozgu.pl/Kampania #zapobiegam

________

zdrowie.radiozet.pl/π