Zamknij

To nie jest zwykły ból głowy. 5 mitów na temat migreny

26.10.2021 13:36

Migrena to najczęściej występująca choroba neurologiczna. Nie wszyscy cierpią tak samo, ale w niektórych przypadkach ból migrenowy potrafi zamienić życie w koszmar. Co warto wiedzieć na temat przykrej dolegliwości, która dotyka co dziesiątą osobę w Polsce? Przedstawiamy 5 najpopularniejszych mitów na temat migreny.

5 mitów dotyczących migreny
fot. Shutterstock
  1. Dłuższy sen chroni przed migreną
  2. Środki na ból głowy leczą migrenę
  3. Kawa powoduje migrenę
  4. Dieta migrenowa pomaga wyleczyć migrenę
  5. Migrenę zawsze poprzedza aura

Migrena to schorzenie zaliczane do pierwotnych bólów głowy. Oznacza to, że występuje samoistnie i nie jest związana z żadną chorobą przewlekłą. Migrena to silny, napadowy ból głowy, któremu mogą towarzyszyć inne dolegliwości, takie jak mdłości, wymioty.

Migrena jest chorobą nieuleczalną, a chorzy mogą jedynie łagodzić objawy. Leczenie profilaktyczne stosuje się u pacjentów, u których migrena występuje przewlekle (czyli przez przynajmniej 15 dni w miesiącu). Napad migreny trwa od 4 do nawet 72 godzin. Ponad połowa osób cierpiąca na migrenę, odczuwa silny ból przez 184 dni w roku. Do tej grupy należy prawie 400 tysięcy osób w Polsce. Niestety, na temat migreny powstało wiele mitów, które są krzywdzące dla pacjentów.

Oto 5 najważniejszych mitów dotyczących migreny:

Dłuższy sen chroni przed migreną

O ile sen jest bardzo ważny w przypadku osób cierpiących na migrenę, chodzi bardziej o utrzymywanie regularnego rytmu dobowego niż zbyt długi sen. Każda zmiana może prowadzić do nasilenia ataków migreny, dlatego należy unikać weekendowego odsypiania po ciężkim tygodniu. Sporadyczny dłuższy sen może powodować nasilenie objawów.

Środki na ból głowy leczą migrenę

Migreny nie można wyleczyć zwykłymi środkami przeciwbólowymi. Leki dostępne bez recepty nieznacznie zmniejszają dolegliwości, ale nie są w stanie doprowadzić do zahamowania ataku migreny.

W leczeniu migreny bardzo ważne jest zastosowanie terapii indywidualnej oraz odpowiednia profilaktyka i zdrowe nawyki. Pacjenci cierpiący na epizodyczną migreną mogą doraźnie przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i preparaty z grupy tryptanów. Działają one wyłącznie na ból migrenowy i pomagają przerwać napad. Tryptany należy przyjąć do 30 minut od pojawienia się napadu. U niektórych pacjentów stosuje się również leki na padaczkę i nadciśnienie.

Kawa powoduje migrenę

Wpływ kofeiny na częstotliwość ataków migreny od wielu lat wywołuje dyskusje w środowisku medycznym. Kofeina bardzo rzadko jest "wyzwalaczem" pojedynczego ataku migreny, natomiast spożywanie kawy w dużych ilościach wspiera rozwój przewlekłej migreny. Osoby cierpiące na migrenę nie muszą rezygnować z kawy,  zwłaszcza że posiada ona wiele właściwości prozdrowotnych. U niektórych osób kofeina dostarczona do organizmu na początku ataku może złagodzić ból migrenowy. Mimo to dzienna dawka kawy u osób z migreną nie powinna przekraczać dwóch filiżanek.

Dieta migrenowa pomaga wyleczyć migrenę

Dieta migrenowa polega na wykluczeniu składników, które potęgują ataki. Do przeciwwskazanych produktów zaliczamy m.in. wysoko przetworzoną żywność, alkohol, czekoladę, dojrzewające sery, parówki, słodziki. Produkty, które łagodzą migrenę, to na przykład jajka, oleje roślinne, chude mięso, świeżę warzywa i owoce. Stosowanie diety migrenowej pomaga zniwelować częste ataki i zmniejsza dolegliwości, jednak nie może zastąpić leczenia.

Migrenę zawsze poprzedza aura

Ataki migreny u wielu chorych są poprzedzone tzw. aurą, czyli zespołem objawów neurologicznych (takich jak zaburzenia widzenia czy czucia), nie jest to jednak regułą. Symptomy towarzyszące pojawiają się zaledwie u 10 procent chorych. Oznacza to, że nieprawdą jest twierdzenie, że jeżeli pacjent nie doświadcza aury migrenowej, nie choruje na migrenę.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicalnewstoday.com, mp.pl