Zamknij

Przesiadujesz przed telewizorem? Mózg wystawi rachunek na starość

21.05.2021
Aktualizacja: 21.05.2021 13:45

Prawie 40% światowych przypadków demencji można zapobiec lub opóźnić poprzez modyfikację dwunastu czynników ryzyka - przekonują naukowcy. Jednym z nich jest przesiadywanie przed telewizorem w średnim wieku.

Telewizja a demencja
fot. Shutterstock

Uczeni ze School of Public Health na University of Alabama w Birmingham przeanalizowali nawyki osób w średnim wieku w kontekście rozwoju demencji na starość. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości: to jak dbamy o siebie w wieku 45-64 lata ma wpływ na jakość życia na starość.

Telewizja a demencja

Uczestników badania Atherosclerosis Risk in Communities (ARIC) Study i ARIC Neurocognitive Study (NCS) zapytano o to, jak często oglądają telewizję w czasie wolnym. Chodziło nie tyle o konkretne godziny czy nawet o ich liczbę, a o subiektywną ocenę: nigdy/rzadko oglądam telewizję, czasem oglądam telewizję, często/bardzo często oglądam telewizję.

Badanie koncentrowało się zarówno na osłabieniu funkcji poznawczych, jak i strukturalnych zmianach w mózgu, uchwyconych na skanach. Losy ochotników śledzono przez ponad 25 lat (1987-2013).

Oglądanie telewizji nie wiązało się w sposób istotny ze zmniejszeniem funkcji poznawczych, ale badania obrazowe wykazały zmniejszenie istoty szarej w mózgu u osób, które zadeklarowały, że często/bardzo często oglądają telewizję, co stanowi istotny czynnik rozwoju demencji.

"Zachowania w wieku średnim - 45 do 64 lat - mogą być ważnym czynnikiem wspierającym mózg w późniejszym życiu" - podsumowali autorzy badania.

Źródło: medicalxpress.com