Bracia Miś opracowali nową technikę operowania czaszki. Nazwano ją "Teddy Bear"

Monika Piorun
29.06.2017
Aktualizacja: 20.03.2019 12:44
Bracia Miś opracowali nową technikę operowania czaszki. Nazwano ją "Teddy Bear"
fot. Bracia Maciej i Marcin Miś (z prawej) wraz z pacjentem, u którego przeprowadzili nowatorską operację tętniaka mózgu (zdj. Tomasz Holod/Polska Press/East News)

Wrocławscy lekarze - bracia Marcin i Maciej Miś - opracowali unikalną na skalę światową metodę operowania tętniaków bez otwierania czaszki, którą nazwano od ich nazwiska "Teddy Bear". Uratowali dzięki niej 34-latka, któremu nie dawano już żadnych szans na wyleczenie.

Dwaj bracia - neurochirurg dr Maciej Miś oraz radiolog dr Marcin Miś - zapisali się na zawsze w historii medycyny. Zanim ich nowatorska metoda operowania czaszki bez otwierania jej zostanie wyjaśniona w medycznych podręcznikach, opisano ją na łamach prestiżowego mięsięcznika "Interventional Neuroradiology".

Dzięki ich innowacyjnej technice można było pomóc 34-letniemu mężczyźnie, którego operacji nie chciał się podjąć żaden lekarz. Rozpoznano u niego tętniaka tętnicy środkowej mózgu. Przypadek pacjenta był na tyle skomplikowany, że dotychczasowe metody leczenia były z góry skazane na niepowodzenie.

Braciom Miś wystarczyły jednak dwa zabiegi przeprowadzone za pomocą ich autorskiej metody, by zapobiec dalszemu rozwojowi tętniaka u mężczyzny. Pierwszą operację wykonano w Wałbrzychu a drugą - w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Dzięki wprowadzeniu przez tętnicę udową specjalnego cewnika, lekarzom po raz pierwszy na świecie udało się dotrzeć do mózgu i bez otwierania czaszki dosłownie "wyłączyć" tętniaka, który mógł doprowadzić do śmiertelnie niebezpiecznych uszkodzeń.

Pacjent czuje się dobrze, nic nie zagraża jego życiu. Może już normalnie funkcjonować i nie cierpi z powodu omdleń, jak po poprzednich zabiegach.

"Teddy Bear Technique" - metoda braci Miś

Świat medycyny okrzyknął nowy sposób leczenia techniką "Teddy Bear" - na cześć nazwiska ich twórców. Wyjątkowa metoda leczenia braci Miś nie wymaga otwierania czaszki, co do tej pory wydawało się w takich przypadkach koniecznością. 

Choć pierwszy tego typu zabieg wrocławscy specjaliści przeprowadzili w lutym 2016 roku, to dopiero niedawno, po dodatkowej operacji przeprowadzonej w maju tego roku - udało się ostatecznie potwierdzić skuteczność innowacyjnej metody opracowanej przez braci Miś.

Neuroradiolog interwencyjny - doktor Marcin Miś z Zakładu Radiologii Ogólnej, Zabiegowej i Neuroradiologii oraz jego brat Maciej - radiolog z Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu - wyjaśniają, że:

Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że opracowana przez nas technika przejdzie do historii medycyny, jako nazwa pochodząca od naszego nazwiska. Tak to wymyślili nasi zagraniczni koledzy i teraz bardzo nas to cieszy.

bear
28.06.2017 Wrocław Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej. Lekarze - bracia Maciej i Marcin Miś dokonali nowatorskiej operacji tętniaka mózgu. Po prawej pacjent Tomasz Sieradzki. fot. Tomasz Holod/Polska Press/East News
źródło: PAP/nauka w Polsce

____

zdrowie.radiozet.pl/π