Zamknij

Szczepionka przeciw grypie redukuje ryzyko Alzheimera. To potwierdzone

28.06.2022 09:30

Chcesz się chronić przed Alzheimerem? Zaszczep się na grypę. Nowe badania potwierdziły, że szczepionka przeciw grypie zmniejsza ryzyko Alzheimera prawie o połowę. Jak to możliwe?

Szczepionka na grypę zmniejsza ryzyko Alzheimera: badanie
fot. Shutterstock

Medycyna cały czas szuka rozwiązań, które umożliwią odpowiednią profilaktykę Alzheimera – choroby, z którą na całym świecie zmaga się od 15 do 21 milionów ludzi, a także ich rodziny. Ważnym krokiem w zapobieganiu chorobie może być najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z UTHealth w Houston. To pierwsza tak obszerna analiza – w ramach projektu zbadano aż dwa miliony dorosłych powyżej 65 roku życia.  Badania trwały cztery lata. W tym czasie specjaliści regularnie sprawdzali stan zdrowia uczestników. W czasie projektu, u ponad 5 proc. pacjentów zaszczepionych przeciw grypie rozwinęła się choroba Alzheimera. W przypadku niezaszczepionych wskaźnik ten wynosił aż 8,5 proc.

Szczepionka przeciw grypie zmniejsza ryzyko Alzheimera o 40 procent

Z otrzymanych danych wynika, że u osób, które otrzymały przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko grypie, prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Alzheimera w ciągu czterech lat było aż o 40% mniejsze niż u ich nieszczepionych rówieśników.

– Odkryliśmy, że szczepienie przeciwko grypie u osób starszych zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera przez kilka następnych lat. Siła efektu ochronnego rosła wraz z liczbą lat, przez które dana osoba otrzymywała coroczną szczepionkę przeciw grypie. Innymi słowy, tempo rozwoju choroby Alzheimera było najniższe wśród osób, które co roku regularnie otrzymywały szczepionkę przeciw grypie – powiedział Avram Bukhbinder, współautor badania.

Mechanizm, który sprawia, że szczepienie przeciw grypie chroni przed Alzheimerem, nie jest do końca znany i wymaga dalszej analizy. W kolejnych badaniach naukowcy chcą skupić się również na ocenieniu, w jaki sposób szczepionka przeciw grypie wpływa na objawy u osób, które już chorują na Alzheimera.

– Ponieważ istnieją dowody na to, że kilka szczepionek może chronić przed alzheimerem, myślimy, że nie jest to specyficzny efekt szczepionki przeciw grypie – powiedział dr Paul E. Schulz, jeden z autorów badania.

Źródło: uth.edu