Zamknij

Sukces "Budzika dla dorosłych". Pierwszy pacjent wybudził się ze śpiączki

Monika Piorun
08.06.2017 14:06

50-letni mężczyzna, który od ponad pół roku był w śpiączce, odzyskał świadomość i zaczął się powoli kontaktować z otoczeniem. To pierwsza tak spektakularna zmiana u pacjenta Kliniki Budzik przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie.

East News/Bartosz Krupa
fot. ---

Pięćdziesięciolatek zapadł w śpiączkę podczas wyjazdu na narty do Zakopanego, gdzie wybrał się pod koniec zeszłego roku - ustaliła Gazeta Olsztyńska.

Nieszczęśliwy wypadek spowodował u niego poważny uraz głowy, który doprowadził do utraty przytomności. Lekarze skierowali go do "Budzika dla dorosłych" działającego przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. To właśnie tam odbywały się przełomowe operacje wszczepienia stymulatorów centralnego układu nerwowego, zainicjowane przez Fundację Ewy Błaszczyk "Akogo?".

7 czerwca lekarze ogłosili, że udało się im odzyskać kontakt z jednym z pacjentów niedawno otwartej kliniki. Mężczyzna zaczyna powoli komunikować się z personelem oraz najbliższą rodziną. Rozumie polecenia lekarzy i słyszy już, co się do niego mówi. Na razie udało się mu poprawnie wypowiedzieć imię żony i córki. Czeka go teraz długa rehabilitacja, ale eksperci dają mu spore szanse na dojście do pełnej sprawności.

"Budzik dla dorosłych" jest jedynym tego typu oddziałem w Polsce, gdzie leczeni są wyłącznie pełnoletni pacjenci, którzy przebywają w śpiączce.

Ewa Błaszczyk - prezes Fundacji "Akogo?" - podczas otwarcia pierwszego ośrodka w Olsztynie podkreślała, że w naszym kraju jest ogromna potrzeba tworzenia kolejnych miejsc, gdzie można by leczyć pacjentów pod kontrolą wykwalifikowanego personelu medycznego, specjalizującego się w neurorehabilitacji i "wybudzaniu" ludzi ze śpiączki. Obecnie w olsztyńskiej klinice jest zaledwie 8 łóżek dla chorych, którym potrzebna jest pomoc ekspertów.

Zobacz także

17608041
fot.

Personel opiekuje się pacjentami w klinice "Budzik dla dorosłych" przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. 7 czerwca wybudzono tam pacjenta, który po wypadku był w śpiączce pół roku. Z mężczyzną jest już kontakt, pacjent spełnia polecenia lekarzy. Klinika działa od marca 2017, finansowanie z NFZ otrzymała w kwietniu 2017 roku. fot. PAP/Tomasz Waszczuk

____

zdrowie.radiozet.pl/π