Oceń
Sposób na długowieczność to utrzymywanie serca i mózgu w dobrej kondycji. O szczegółach mówiła dr Joanna Podgórska w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".
Biochemiczka i neurobiolożka dr Joanna Podgórska była gościem w zdrowotnej audycji Michała Figurskiego. Ekspert kilkakrotnie poruszyła kwestię tzw. wysp długowieczności (grecka Ikaria, japońska Okinawa, Ogliastra na Sardynii, Loma Linda w Kalifornii i Nicoya na Kostaryce), na których naukowcy od lat szukają odpowiedzi na pytanie, jak żyć długo w zdrowiu.
Przepis na długowieczność:
- Nie przejadać się. Stosować dietę przeciwzapalną: mało przetworzonych produktów, mało cukru, dużo warzyw, owoców i orzechów.
- Ruch - przynajmniej 30 min. dziennie.
- Życie w społecznościach.
- Życie w społecznościach ma ogromny wpływ na długowieczność - zauważyła dr Joanna Podgórska w Radiu ZET - Tak na jest m.in. na tych wszystkich wyspach długowieczności. Kluczowe jest to, żeby nie izolować się społecznie, nie zamykać się w domu - podkreśliła.
Ekspert tłumaczyła, że aktywność fizyczna i społeczna to droga do długowieczności. Zależność przebiega mniej więcej tak: zdrowe serce - sprawny mózg - silny organizm. Z prostych patentów na długowieczność wymieniła m.in.:
- pisanie odręczne - które wpływa to na neurogenezę, czyli powstawanie nowych neuronów i zwiększa zdolności poznawcze;
- taniec - jako ruch kończyn dolnych, który zwiększa ilość neuronów plus korzystny aspekt towarzyski;
- jedzenie śniadań - badania wykazują, że ludzie, którzy nie jedzą śniadań, mają o 80% większe ryzyko chorób serca;
- tzw. bodźcowanie mózgu - uczenie się, czytanie, rozwiązywanie krzyżówek;
- pracę nad właściwym - pozytywnym - sposobem postrzegania świata.
- Niedawno ukazało się fascynujące badanie, z którego wynika, że ludzie, którzy mieli pozytywny stosunek do życia, dużo rzadziej rozwijali objawy typowe dla Alzheimera. Warto pamiętać o tym, że mózg jest bardzo plastyczny. To, na czym skupiamy swoją uwagę, to jak odbieramy rzeczywistość, w pewnym stopniu się utrwala. Tworzą się określone szlaki pamięciowe i sieci neuronalne, które wpływają na to, jak odbieramy rzeczywistość - mówiła dr Joanna Podgórska w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".
Oceń artykuł

