Spastyczność poudarowa – najczęstsze następstwo udaru mózgu

30.10.2020
Aktualizacja: 30.10.2020 10:15
Spastyczność poudarowa - jakie są objawy
fot. Shutterstock

Spastyczność poudarowa to najczęstsze następstwo udaru mózgu. Dowiedz się, jakie są jej objawy i czy da się ją leczyć.

Udar mózgu to trzecia w kolejności (po chorobach serca i nowotworach) przyczyna śmierci wśród Polaków i pierwsza przyczyna ich niepełnosprawności. Choroba ta może przytrafić się każdemu bez względu na wiek i stan zdrowia. Niestety coraz częściej dotyka młodych ludzi. Jednym z najczęstszych następstw po udarze jest spastyczność poudarowa, czyli bolesne napięcie mięśni.

Co przyczynia się do udaru mózgu?

Wśród przyczyn udaru mózgu należy wymienić:

  • rozwarstwienie tętnic,
  • zakrzepicę żylną (głównie kobiety w połogu i te, które stosują leki hormonalne, np. antykoncepcyjne),
  • różne czynniki genetyczne zwiększające krzepliwość krwi.

Ryzyko pojawienia się tej choroby zwiększają m.in. otyłość, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie tętnicze czy podwyższony poziom cholesterolu. U młodych ludzi na większą częstość udaru może wpływać stresujący tryb życia, używki, takie jak papierosy, nadużywanie alkoholu, narkotyki, a także brak ruchu i zła dieta.

Czym jest udar mózgu?

Udar mózgu to obumarcie części tego narządu wskutek zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej. Wyróżnia się dwa główne typy udaru: niedokrwienny i krwotoczny. Udar niedokrwienny (ok. 80 proc. przypadków udaru mózgu) rozwija się w sytuacji, gdy tętnica zaopatrująca jakąś część mózgu w krew staje się niedrożna i krew dopływa do niego w ograniczonej ilości bądź wcale. Udar krwotoczny (ok. 20 proc. przypadków udaru) powstaje w wyniku pęknięcia ściany tętnicy mózgowej i wylania się krwi poza naczynie (potocznie: wylew), wskutek czego, podobnie jak poprzednio tkanka mózgowa nie jest wystarczająco zaopatrzona w krew. Objawy udaru są bardzo zróżnicowane. Należą do nich niedowłady połowy ciała, zaburzenia mowy, wykrzywienie twarzy, zaburzenia widzenia, drętwienia połowy ciała, zawroty głowy.

Spastyczność poudarowa – jakie są jej objawy?

Spastyczność poudarowa to powikłanie, które pojawia się u około 40 proc. chorych. Pierwsze objawy spastyczności pojawiają się najczęściej w okresie od kilku dni do kilku tygodni po udarze. Nadmierne napięcie mięśni najczęściej pojawia się w obrębie dłoni, stopy i łokcia. Konsekwencją tego jest brak sprawności ruchowej ręki lub stopy i tym samym znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta.

Spastyczność poudarowa – czy da się to leczyć?

– Leczenie spastyczności powinno się rozpocząć w możliwie jak najszybszym czasie od pojawienia się pierwszych symptomów. Jedną z najlepszych, a zarazem najbezpieczniejszych metod terapii nadmiernie napiętych, sztywnych i obolałych mięśni są iniekcje toksyną botulinową – podkreśla prof. Jarosław Sławek, neurolog, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, kierownik Oddziału Neurologii Szpitala św. Wojciecha, "Copernicus" sp. z o.o. w Gdańsku, a także kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Neurologiczno-Psychiatrycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego..

Leczenie spastyczności poudarowej za pomocą iniekcji toksyną botulinową jest w Polsce objęte refundacją w ramach dwóch programów lekowych – dla kończyny górnej i kończyny dolnej. Eksperci zalecają połączenie iniekcji wraz z odpowiednią rehabilitacją, co wymaga współpracy fizjoterapeutów i lekarzy różnych specjalizacji. Jednak najważniejsze w drodze do odzyskania sprawności oraz zdrowia jest cierpliwość i wytrwałość podczas rewalidacji.

Źródło: PAP