Zamknij

Śnieg optyczny – co to za choroba? Objawy przypominają aurę migrenową

10.01.2022
Aktualizacja: 10.01.2022 15:17
Śnieg optyczny - co to za choroba?
fot. Shutterstock

Śnieg optyczny to od niedawna znane schorzenie, które polega na zaburzeniach widzenia przypominających śnieżący telewizor. Nie jest to choroba wzroku, specjaliści wiążą ją z układem nerwowym. Jej przyczyny wciąż są jednak nieznane. Jak objawia się śnieg optyczny i czy można go leczyć?

  1. Co to jest śnieg optyczny?
  2. Jak objawia się śnieg optyczny?
  3. Czy VS może prowadzić do ślepoty?
  4. Co jest przyczyną śniegu optycznego?
  5. Czy śnieg optyczny można leczyć?
  6. Dlaczego z VS warto iść do lekarza?

Śnieg optyczny jest zaburzeniem widzenia objawiającym się pod postacią drobnych, migających kropek przypominających „śnieżący telewizor”. Objaw ten może być bardzo uciążliwy i mogą mu towarzyszyć dodatkowe symptomy, np. powidoki i światłowstręt. Śnieg optyczny „nie wiąże się z zaburzeniami w obrębie gałek ocznych, a jego przyczyna nie jest znana” – jak pisze na stronach Medycyny Praktycznej dr Andrzej Olechowski z Kliniki Okulistyki Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Naukowcy określają tę chorobę jako schorzenie neurologiczne, a nie okulistyczne. Okazuje się też, że niektórzy ludzie widzą tak od urodzenia.

Co to jest śnieg optyczny?

Syndrom śniegu optycznego (ang. visual snow – VS) to schorzenie neurologiczne, które charakteryzuje się zaburzeniami widzenia opisywanymi przez pacjentów jako mroczki przed oczami, błyski czy „zaśnieżenie obrazu na ekranie telewizora”.

Śnieg optyczny diagnozuje się, gdy dynamiczne, ciągłe, drobne kropki w całym polu widzenia utrzymują się przez co najmniej trzy miesiące, oraz występują co najmniej dwa inne objawy z czterech kategorii, w tym: powidoki lub powłóczenie wzrokiem, męty w oku, samoświecenie oka, nadwrażliwość na światło, zaburzone widzenie nocne.

Warto pamiętać, że śnieg optyczny to nie migrenowa aura wzrokowa – objawy śniegu optycznego nie mogą być więc zgodne z typową aurą migrenową. Wcześniejsze badania powinny także wykluczy chorzenia okulistyczne, tzn. pacjent powinien mieć prawidłowe badania okulistyczne.

Jak objawia się śnieg optyczny?

Klasyczny śnieg optyczny opisuje się jako czarno-białe kropki przed oczami, migoczące światełka oraz iskierki. Większość pacjentów doświadcza wielu innych dodatkowych objawów – często towarzyszą mu szumy uszne, męty pływające w oku, a także światłowstręt, powidoki, drganie obrazu lub uczucie falującego, rozgrzanego powietrza. Ze względu na pewne podobieństwo do zaburzeń widzenie w przebiegu aury migrenowej, VS bywa nazywany śnieżeniem migrenowym.

Śnieg optyczny wpływa na wzrok pacjenta 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, co oznacza, że nigdy nie odczuwa on ulgi – nawet po zamknięciu oczu.

Czy VS może prowadzić do ślepoty?

Specjaliści zapewniają, że syndrom śnieżnego widzenia nie prowadzi do trwałej ślepoty. Nie trzeba się więc obawiać, że osobie z tym zaburzeniem grozi ślepota.

Rozwój choroby różni się w zależności od osoby – czasami objawy są stabilne, u innych stan pogarsza się stopniowo, bo np. dochodzą nowe objawy lub dotychczasowe się pogarszają. Zdarza się też, że dochodzi do poprawy stanu chorego, ale do tej pory nie zidentyfikowano konkretnej przyczyny poprawy. W miarę upływu czasu, pacjenci mogą też przyzwyczajać się do VS, tworząc iluzję poprawy – to częstsze, gdy objawy są stabilne niż postępujące.

Co jest przyczyną śniegu optycznego?

Do tej pory nie ustalono przyczyny występowania śniegu optycznego. Niektórzy opatrują przyczyny w konkretnym, stresującym wydarzeniu. Inni obwiniają migrenę, która nigdy nie ustąpiła, a jeszcze inni twierdzą, że urodzili się z tym syndromem. Najpewniej nie ma jednej przyczyny, a w wielu przypadkach wydaje się, że nie ma żadnego czynnika wyzwalającego to zaburzenie widzenia.

Czy śnieg optyczny można leczyć?

Obecnie nie ma lekarstwa na zespół śniegu optycznego. Co więcej wciąż niektórzy lekarze nie znają tego zaburzenia – musi ono jeszcze zyskać powszechne uznanie w środowisku medycznym. Próby leczenia, w tym zmiana stylu życia, diety, przyjmowanie suplementów witaminowych lub leków na migrenę przyniosły bardzo niewielkie rezultaty. W przypadkach, w których nastąpiła poprawa, nie można potwierdzić, czy nastąpiła ona w sposób naturalny, czy też w wyniku określonej zmiany/leczenia.

Dlaczego z VS warto iść do lekarza?

Jak w przypadku każdego problemu ze zdrowiem, warto iść do lekarza, jeśli podejrzewasz u siebie syndrom śniegu optycznego, choć schorzenie najpewniej nie jest jeszcze powszechnie znane wśród lekarzy. Nawet jeśli medyk nie będzie w stanie zaproponować ci skutecznego leczenia, to taka wizyta pozwoli wykluczyć inne schorzenia oka, np. odwarstwienia siatkówki, które prowadzi do ślepoty.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna / Visualsnowsyndrome.com / Wylecz.to