Zamknij

Skutki łagodnego wstrząśnienia mózgu mogą pojawiać się nawet 8 lat później

01.06.2022
Aktualizacja: 01.06.2022 14:00

Urazowe uszkodzenie mózgu, nawet to łagodne, może dawać nieprzyjemne dolegliwości nawet po kilku latach. Udowodnili to badacze z Nowej Zelandii.

Urazowe uszkodzenie mózgu
fot. Shutterstock

Nawet łagodne wstrząśnienie mózgu może mieć długotrwały wpływ na zdrowie osób, które go doświadczyły – tak wynika z badań nowozelandzkich lekarzy. Dolegliwości związane z tym urazem były odczuwane u niektórych nawet 8 lat po urazie.

Wstrząśnienie mózgu, inaczej łagodne urazowe uszkodzenie mózgu (TBI), to dolegliwość, która jest dość powszechna. Szacuje się, że co roku ponad 10 milionów osób doświadcza TBI, z czego 70-95 proc. tych przypadków klasyfikuje się jako łagodne. Urazowe uszkodzenie mózgu – jak sama nazwa wskazuje – może być wynikiem urazu doświadczonego, czy to w trakcie podczas uprawiania sportu, czy też w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia, np. uderzenia głową o kierownicę, kolano czy podłogę.

O wstrząśnieniu mózgu mogą świadczyć poniższe objawy, np.:

– Urazowe uszkodzenie mózgu może mieć rozległe skutki. Te umiarkowane i ciężkie przypadki TBI zostały dość dobrze udokumentowane, znacznie mniej jednak wiadomo o długoterminowych skutkach łagodnego TBI – powiedziała Nicola Starkey, psycholożka, główna autorka badania z University of Waikato, i dodała: – Nasze badanie wykazało, że objawy łagodnego wstrząśnienia mózgu mogą być doświadczane nawet 8 lat po urazie.

Osoby, które doświadczyły łagodnego TBI po latach zgłaszały się z depresją, problemami w pracy, stanami lękowymi, zespołem powstrząśnieniowym, objawiającym się m.in. bólami i zawrotami głowy, czy zespołem stresu pourazowego. Oczywiście te problemy nie dotyczyły wszystkich osób, a jedynie 38 proc. osób z łagodnym TBI.

Co ciekawe, objawy urazowego uszkodzenia mózgu po latach o wiele częściej pojawiały się u kobiet, zwłaszcza tych, które do świadczyły kilku TBI.

Naukowcy sugerują, że lepsze zarządzanie urazami i leczenie wszelkich problemów ze zdrowiem psychicznym, które mogą się pojawić, może pomóc w obniżeniu tych długoterminowych konsekwencji. A tymczasem jest to cholerne przypomnienie, aby chronić głowę.

Źródło: PLOS One/ sciencealert.com