Zamknij

Senność w ciągu dnia może być objawem choroby neurologicznej

24.03.2022 16:17

Regularne drzemki w ciągu dnia mogą być objawem demencji. Wyniki nowego badania wskazują, że seniorzy, którzy czują senność w ciągu dnia i mają większą potrzebę ucięcia sobie drzemki, są znacznie bardziej narażeni na rozwój choroby Alzheimera, niż te osoby, które nie czuje regularnej senności.

Drzemka
fot. Shutterstock

Badania sugerują, że regularne drzemki w ciągu dnia mogą być objawem demencji i zwiększać ryzyko choroby Alzheimera.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco prześledzili dane 1401 seniorów w wieku ok. 80 lat. Uczestnicy nosili rejestrator mobilności przez dwa tygodnie raz w roku, przez okres 14 lat. Każdy dłuższy okres braku aktywności między godzinami 9 a 19 był rejestrowany jako drzemka. Chętne osoby przechodziły dodatkowo raz w roku serię testów neuropsychologicznych oceniających funkcje poznawcze.

Trzy czwarte seniorów nie miało upośledzenia funkcji poznawczych. Takie zaburzenia, będące prekursorem demencji, zaobserwowano u mniej więcej jednej piątej badanych. Nieco ponad 4 proc. osób miało chorobę Alzheimera, kiedy rozpoczęło się badanie.

Po sześciu latach jedna czwarta seniorów bez żadnych wcześniejszych oznak upośledzenia funkcji poznawczych zachorowała na Alzheimera. Porównanie wzorców snu w ciągu dnia w tej grupie badanych wykazało, że drzemiący raz dziennie, byli o 40 proc. bardziej narażeni na chorobę Alzheimera – najczęstszy rodzaj demencji.

Ważna była również długość drzemki — im dłuższa (trwająca ponad godzinę dziennie), tym większe ryzyko Alzheimera. 

Na podstawie badań stwierdzono, że u osób starszych dzienny czas drzemki wydłuża się średnio o 11 minut rocznie. U osób ze stwierdzony zaburzeniami poznawczymi czas drzemki wydłuża się już o 24 minuty, natomiast u seniorów ze zdiagnozowanym Azheimerem czas dziennej drzemki wydłuża się średnio do 68 minut rocznie.

Dlaczego chorzy na demencję i Alzheimera częściej i dłużej śpią w ciągu dnia? Naukowcy twierdzą, że pacjenci z chorobą Alzheimera mają mniej neuronów pobudzających czuwanie.

- Chcemy zwrócić większą uwagę na wzorce snu w ciągu dnia i obserwowanie przez pacjentów, czy ich harmonogram snu zmienia się w czasie – powiedział współautor badania Kun Hu z Medical Biodynamics Program w Brigham’s Division of Sleep and Circadian Disorders . - Zmiany harmonogramu snu mają kluczowe znaczenie w kształtowaniu wewnętrznych zmian w mózgu związanych z zegarami dobowymi, spadkiem funkcji poznawczych i ryzykiem demencji — dodał.

Badanie opublikowano na łamach "Alzheimer’s and Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association".

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: alzheimersresearchuk.org, beingpatient.com