Zamknij

Samotność: zobacz jak zmienia twój mózg

17.06.2020 10:04

Samotność to cichy zabójca, który niszczy zdrowie człowieka bardziej niż nie jeden nałóg. Kontakt z innymi ludźmi ma kluczowe znaczenie dla psychicznego, ale też fizycznego samopoczucia. Naukowcy odkryli, że jakość relacji społecznych najlepiej widać po aktywności mózgu.

Jak samotność wpływa na psychikę?
fot. Shutterstock
  • Poczucie osamotnienia zakłóca sen, podnosi ciśnienie krwi, obniża odporność, zwiększa depresję, obniża samopoczucie i podnosi kortyzol.
  • Naukowcy odkryli, że poczucie osamotnienia widać za pomocą badania fMRI w sieciach neuronalnych.
  • Z badania wynika, że uczucie samotność wiąże się pogorszeniem zdrowia fizycznego, psychicznego i funkcji poznawczych.
  • Zobacz, co dokładnie samotność robi z mózgiem. 

Badanie przeprowadzone w Dartmouth Social Neuroscience Lab wykazało, że im bardziej czujemy się emocjonalnie z kimś związany, tym bardziej odzwierciedla się to w mózgu. Natomiast ludzie przeżywający rozstanie, samotność, wykazują słabsze neuronowe połączenie. Jednym słowem – samotność widać po sieciach neuronowych w mózgu. Odkrycia na temat mózgu i samotności zostało opisane w „Journal of Neuroscience”.

„Gdybyśmy mieli znaczek aktywności neuronalnej, który odzwierciedlałby twoją autoprezentację i taki, który odzwierciedlałby tych, dla których jesteś bliski, dla większości z nas, znaczki aktywności neuronowej wyglądałyby bardzo podobnie. Jednak u osób samotnych, aktywność neuronowa zupełnie różniłaby się od aktywności innych ludzi ”- wyjaśnił starszy autor Meghan L. Meyer, adiunkt psychologii i nauk o mózgu oraz dyrektor Dartmouth Social Neuroscience Lab.

Badanie składało się z 50 studentów i członków społeczności w wieku od 18 do 47 lat. Przed przejściem przez badanie skanerem fMRI uczestnicy zostali poproszeni o wskazanie i uszeregowanie pięciu osób, z którymi są najbliżsi, oraz pięciu znajomych. Podczas skanu uczestnicy zostali poproszeni o opinie na temat siebie, najbliższych osób, znajomych oraz pięciu celebrytów. Poproszono też o ocenę, w jakim stopniu cecha opisywała osobę (na przykład, jeśli ta osoba jest przyjazna) w skali od 1 do 4. Badacze zaobserwowali mniejsze podobieństwo do siebie w przyśrodkowej korze przedczołowej (MPFC) u osób odczuwających samotność.  

Wyniki pokazały, jak mózg segregował reprezentacje ludzi w trzy różne grupy: siebie, własną sieć społecznościową i dobrze znanych ludzi, takich jak celebrytów. Im bardziej uczestnicy czuli się z kimś dobrze, tym bardziej ich mózg reprezentował to w całym mózgu społecznym, w tym w przyśrodkowej korze przedczołowej, czyli regionie związanym z pojęciem siebie.

Samotni ludzie wykazywali mniejsze podobieństwo neuronalne między sobą a innymi. Im bardziej samotni ludzie, tym mniej podobny jest ich mózg, gdy myślą o sobie i innych.

Meyer dodał: „To prawie tak, jakbyś miał określoną konstelację aktywności neuronowej, która jest aktywowana, gdy myślisz o sobie. Kiedy myślisz o swoich przyjaciołach, rekrutuje się wiele z tej samej konstelacji. Jeśli jednak jesteś samotny, aktywujesz całkiem inną konstelację. To tak, jakby wyobrażenie ciebie w twoim mózgu było bardziej oddzielone od innych ludzi, co jest zgodne z tym, jak czują się samotni ludzie”.

Odkrycie pokazują, w jaki sposób samotność jest powiązana z zakłóceniami w neuronowym mapowaniu ze społecznymi kontaktami.

Źródła: medicalxpress.com