Zamknij

Przełomowy lek na Alzheimera zatwierdzony w USA. Kiedy w Europie?

08.06.2021
Aktualizacja: 08.06.2021 23:11
Nowy lek na chorobę Alzheimera
fot. Shutterstock

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła możliwość stosowania w leczeniu choroby Alzheimera zupełnie nowego leku. To pierwszy od 18 lat nowy preparat dopuszczony do użycia w tej chorobie, a jego działanie jest przełomowe.

Właśnie zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) lek o nazwie Aduhelm może otworzyć nową drogę w badaniach nad leczeniem Alzheimera, który wciąż jest chorobą nie do końca poznaną. Choć Aduhelm nie jest lekiem leczącym chorobę Alzheimera jako taką, a jedynie spowalniającym jej rozwój, to i tak jego nowatorskie działanie daje nadzieję pacjentom.

Nowy lek działa na przyczynę choroby Alzheimera

Aduhelm zawiera substancję aducanumab, która z mózgów pacjentów we wcześniejszych stadiach choroby Alzheimera usuwa lepkie złogi białka, zwanego amyloidem beta. W ten sposób powstrzymane mają być procesy niszczenia mózgu, które obejmują utratę pamięci i zdolność do dbania o siebie. Lek opracowała firma Biogen Inc.

– To zezwolenie jest znaczące pod wieloma względami – zakomunikowała FDA – to pierwszy zatwierdzony lek na chorobę Alzheimera od 2003 roku, ale przede wszystkim jest to pierwsza terapia skierowana na przyczynę choroby, czyli obecność blaszek beta-amyloidowych w mózgu, a nie tylko na objawy, które ona wywołuje.

Aduhelm daje nadzieję na spowolnienie choroby

– Dla pacjentów z chorobą Alzheimera jest to dobra wiadomość. Ale to nie jest jeszcze lekarstwo na tę chorobę. Mamy nadzieję, że lek będzie spowalniać postęp choroby – wyjaśnił Ronald Petersen, ekspert ds. choroby Alzheimera w organizacji non-profit Mayo Clinic.

W listopadzie ub. r. komisja ekspertów FDA odrzuciła autoryzację tego leku, uznając, że badania nie dowiodły w wystarczającym stopniu jego skuteczności. Tym razem jednak agencja przyznała, że badania kliniczne leku wykazały zmniejszenie liczby szkodliwych płytek w mózgach chorych, co ma prowadzić do spadku liczby hospitalizacji. Teraz FDA napisała w oświadczeniu: „Chociaż dane na temat Aduhelmu są skomplikowane w odniesieniu do korzyści klinicznych, FDA ustaliła, że istnieją istotne dowody na to, że lek ten zmniejsza ilość blaszek beta-amyloidu w mózgu, co prawdopodobnie będzie korzystne dla pacjentów”.

Czy Aduhelm (aducanumab) zostanie również dopuszczony na rynek europejski? Substancja o nazwie „aducanumab” znajduje się na liście leków w trakcie oceny Europejskiej Agencji Leków od 29 października 2020 roku. Pozostaje nam więc czekać.

Źródło: PAP / Ema.europa.eu