Zamknij

Przełomowe odkrycie: komórki macierzyste cofają skutki neurodegeneracji

22.04.2021 14:51
Terapia komórkami macierzystymi
fot. Shutterstock

Znakomite wieści zza oceanu. Terapia komórkami macierzystymi cofa skutki neurodegeneracji u myszy. Czy będzie przełom w leczeniu ludzi?

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles dokonali ważnego odkrycia. Terapia komórkami macierzystymi regeneruje mózg zniszczony przez mikroudary i demencję u myszy, co daje nadzieję na opracowanie skutecznej terapii dla ludzi.

Komórki macierzyste w leczeniu demencji

Jednorazowe wstrzyknięcie komórek macierzystych naprawia uszkodzenia mózgu i poprawia funkcję pamięci u myszy z demencją - wynika z nowego badania UCLA.

Materiał, który wykorzystano w badaniach, to wyspecjalizowany rodzaj komórek glejowych, czyli komórek otaczających i wspierających neurony w ośrodkowym układzie nerwowym. Uruchomienie procesu regeneracji nie tylko ograniczyło postęp uszkodzeń, ale także wzmocniło tworzenie nowych połączeń nerwowych i zwiększyło produkcję mieliny - tłustej substancji, która pokrywa i chroni połączenia nerwowe. Praca na ten temat ukazała się w "Science Translational Medicine".

Jeśli badania kliniczne potwierdzą, że terapia jest bezpieczna i skuteczna u ludzi, to prawdopodobnie stanie się ona "gotowym produktem". Oznacza to, że zastrzyki będą produkowane masowo, zamrażane i wysyłane do szpitali, a następnie stosowane jako jednorazowa terapia u osób z wczesnymi objawami udaru istoty białej.

To odróżniłoby leczenie od terapii komórkowych z wykorzystaniem komórek własnych pacjenta. Chociaż terapie komórkowe specyficzne dla pacjenta są atrakcyjne, ponieważ nie wymagają przyjmowania leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepionych komórek przez ich układ odpornościowy, są one również drogie i czasochłonne, co źle wpływa na rokowanie u pacjentów z postępującą demencją.

Źródło: news-medical.net