Zamknij

Problemy z błędnikiem: objawy. Jak rozpoznać zaburzenia błędnika?

07.06.2021
Aktualizacja: 13.08.2021 08:10

Coraz częściej tracisz równowagę? Kręci Ci się w głowie, masz nudności i problemy z widzeniem? Tego typu objawy mogą wskazywać na problemy z błędnikiem. Sprawdź, jakie badania wykonać, by wykryć choroby błędnika.

Problemy z błędnikiem
fot. Shutterstock

Błędnik jest częścią ucha środkowego. Ten niewielki element odpowiada za to jak słyszymy. Wraz z móżdżkiem, oczami i zakończeniami nerwowymi w różnych mięśniach odpowiada też za utrzymanie równowagi, reaguje na zmiany pozycji ciała.

Otolity, czyli kamyczki błędnikowe, dotykają do jednej ze ścianek błędnika podczas przemieszczania się ciała. Powoduje to wysłanie do mózgu sygnału o jego aktualnym położeniu. Dlatego, gdy sygnały te zostaną zaburzone lub błędnik przestanie działać prawidłowo, wtedy mózg nie jest w stanie ustalić położenia ciała i reaguje zawrotami głowy, nudnościami i wymiotami.

Problemy z błędnikiem: objawy. Na co zwrócić uwagę?

Problemy z błędnikiem to pojęcie bardzo ogólne, bo zaburzenia błędnika mają różne podłoże, ale objawy chorób tej części ucha środkowego są bardzo podobne.

Jednym z pierwszych objawów zaburzeń pracy błędnika są zawroty głowy -  nagłe i silne, ale przemijające. Zawroty głowy mogą pojawiać się podczas chodzenia, wstawania, a nawet leżenia. Zawrotom głowy zwykle towarzyszą nieskoordynowane ruchy ciała, zataczanie się. Typowym objawem jest kołysanie się, co opisywane jest przez chorych jako zapadanie się ziemi pod nogami.

Sygnałem, który powinien niepokoić, jest także oczopląs, czyli niezależne od naszej woli ruchy gałek ocznych, które są następstwem nagłego ruchu, zmiany pozycji.

Najczęściej występujące objawy zaburzeń błędnika:

  • zawroty głowy,
  • zaburzenia równowagi,
  • szumy w uszach,
  • oczopląs,
  • nudności,
  • wymioty,
  • omdlenia.

Problemy z błędnikiem: badania. Jak wykryć chorobę?

Objawy zaburzeń błędnika są do siebie podobne we wszystkich schorzeniach. Tylko szczegółowe badania pozwalają na postawienie odpowiedniej diagnozy. Badanie błędnika może zlecić laryngolog lub neurolog. Jakie badania wykonać, gdy występują objawy wskazujące na zaburzenia pracy błędnika? Przede wszystkim próby błędnikowe, polegające na ocenie narządu równowagi, a także badanie audiometryczne, czyli badanie słuchu oraz NG i VNG, (elektronystagmografia i videonystagmografia), czyli badanie potencjałów elektrycznych w czasie oczopląsu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicover.pl,