Ciało odmówiło jej posłuszeństwa. Neurologiczne schorzenie, które dotyka młodych

29.11.2019
Aktualizacja: 29.11.2019 12:34
PoTS objawia się częstymi omdleniami
fot. Shutterstock

Młoda Australijka pojechała do Nowego Jorku, żeby przeżyć przygodę życia jako au-pair. Po kilku tygodniach musiała wrócić do domu z powodu nietypowych objawów neurologicznych. Sprawdź, jakie schorzenie rozpoznali lekarze.

26-letnia Australijka pojechała do Nowego Jorku jako au-pair. To miała być przygoda życia. Po zaledwie sześciu tygodniach musiała wrócić do domu z powodu nasilających się objawów neurologicznych, uniemożliwiających jej codzienne funkcjonowanie.

Omdlenia podczas dłuższego stania

"Nie byłam w stanie stać ani chodzić, miałam uporczywe zawroty głowy, nudności, ciężką mgłę mózgową, chroniczne zmęczenie, migrenę i omdlenia" - relacjonowała kobieta na łamach Medical News Today.

Lekarze zlecili "test pochyleniowy", mający na celu sprawdzić funkcjonowanie układu krążenia. W tym czasie aparatura monitorowała parametry życiowe pacjentki, takie jak tętno, ciśnienie krwi oraz poziom stężenia tlenu we krwi.

"W końcu zemdlałam. Moje ciało nie odpowiadało na polecenia lekarza. Zaczęłam się modlić" - kontynuowała Australijka swoją opowieść.

Po miesiącu lekarze postawili diagnozę: PoTS - zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej.

PoTS - objawy i leczenie

Zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej (PoTS) to nieprawidłowa reakcja autonomicznego układu nerwowego, charakteryzująca się nietolerancją ortostatyczną - zawrotami głowy i omdleniami w pozycji pionowej. Sytuacja spowodowana jest niewłaściwą komunikacją między przywspółczulnym a współczulnym układem nerwowym. Nieprzyjemne objawy pojawiają się z powodu przyspieszenia akcji serca, po osiągnięciu pionowej pozycji ciała. Szacuje się, że schorzenie to dotyka ok. 0,2 proc. ludzi, w tym 1 proc. nastolatków.

Najczęstsze objawy PoTS to:

  • kołatanie serca,
  • zawroty głowy,
  • zmęczenie,
  • pocenie się,
  • nudności,
  • omdlenia w pozycji stojącej.

Lekarze wciąż nie wiedzą, jak walczyć z PoTS. Pacjentom zlecane jest leczenie objawowe: leki zmniejszające tachykardię, leki przeciwwymiotne i przeciwlękowe.

Lęk przed atakiem choroby

"Lęk zdawał się nasilać moje objawy PoTS i odwrotnie. Uzyskanie profesjonalnej pomocy w zakresie tego, jak odróżniać lęk od choroby i jak sobie z nim radzić, było dla mnie ogromnym krokiem naprzód" - czytamy w relacji opublikowanej w Medical News Today.

Podobny efekt zapętlenia choroby z lękiem obserwowany jest również w innych schorzeniach o nie do końca wyjaśnionej etiologii, m.in. w migrenie, w zespole jelita drażliwego czy w łuszczycy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicalnewstoday.com