Zamknij

Parkinsonizm nie tylko w chorobie Parkinsona. Jakie choroby ''naśladują'' Parkinsona?

06.04.2021
Aktualizacja: 23.09.2021 08:11
Parkinsonizm
fot. Shutterstock

Objawy typowe dla choroby Parkinsona, w tym charakterystyczne drżenie rąk, mogą pojawiać się w przebiegu różnych chorób. Parkinsonizm nie zawsze świadczy o chorobie Parkinsona, dlatego warto wiedzieć, gdzie szukać przyczyny niepokojących symptomów. Sprawdź, które choroby mogą ''udawać'' Parkinsona.

Parkinsonizm i choroba Parkinsona to nie to samo. Parkinsonizm inaczej zespół parkinsonowski, czyli zespół typowych objawów, występujących w chorobie Parkinsona może być efektem wielu problemów zdrowotnych.

Choroby, które ''naśladują'' Parkinsona

Nie każdy parkinsonizm to choroba Parkinsona. Niektóre choroby i stany mogą naśladować chorobę Parkinsona z powodu podobnych objawów - spowolnienia ruchowego, drżenia, zaburzenia chodu i postawy. Sprawdź, które choroby mogą kryć się za kilkoma charakterystycznymi dla Parkinsona objawami:

  • Drżenie samoistne - to choroba, która często ma charakter rodzinny. W przeciwieństwie do choroby Parkinsona drżenie dotyczy obu rąk, głowy a często również głosu i jest to jedyny objaw.
  • Dystonia - głównym objawem są niezależne od woli kurcze mięśni, powodujące nieprawidłowe ułożenie różnych części ciała, występuje też drżenie.
  • Niedoczynność tarczycy - powoduje spowolnienie ruchów, zwolnienie myślenia, objawy depresji (która często towarzyszy chorobie Parkinsona).
  • Zmiany zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa - spowalniają ruch i zaburzają chód, zmieniają też sylwetkę ciała i ułożenie rąk, pogarszają również ogólną sprawność psychofizyczną. 

Inne choroby/stany, których objawy mogą przypominać Parkinsona:

  • zatrucia tlenkiem węgla lub toksycznymi chemikaliami,
  • guzy mózgu,
  • zaawansowana miażdżyca tętnic,
  • choroba Alzheimera,
  • uraz głowy,
  • silny stres.

Parkinsonizm bywa też skutkiem ubocznym działania niektórych leków: neuroleptycznych (perazyna, promazyna, tietylperazyna, rysperydon), poprawiających perystaltykę jelit (metoklopramid), poprawiających krążenie mózgowe (cynaryzyna, flunaryzyna).

Pełny zespół objawów parkinsonowskich jest często spotykany u pacjentów ze schizofrenią, leczonych psychiatrycznie. Objawy te ustępują samoistnie po odstawieniu leczenia.

Parkinsonizm: jakie badania wykonać?

Stwierdzenie parkinsonizmu, czyli występowania objawów charakterystycznych dla choroby Parkinsona nie przesądza o chorobie. Parkinsonizm występuje w przebiegu wielu chorób, dlatego by ustalić przyczynę nieprzyjemnych objawów, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań. 

Chorobę Parkinsona różnicuje się z innymi chorobami za pomocą tomografii komputerowej, elektroencefalografii (EEG), rezonansu magnetycznego. Lekarz na podstawie zgłaszanych objawów i wywiadu z pacjentem może go dodatkowo skierować na badania hormonalne, konsultację psychologiczną i psychiatryczną.

ZOBACZ TAKŻE:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zdrowie.pap.pl, ''Poradnik dla osób z chorobą Parkinsona'' autorstwa dr Jakuba Sienkiewicza (Fundacja Żyć z chorobą Parkinsona)