Oceń
Objawy typowe dla choroby Parkinsona, w tym charakterystyczne drżenie rąk, mogą pojawiać się w przebiegu różnych chorób. Parkinsonizm nie zawsze świadczy o chorobie Parkinsona, dlatego warto wiedzieć, gdzie szukać przyczyny niepokojących symptomów. Sprawdź, które choroby mogą ''udawać'' Parkinsona.
Parkinsonizm i choroba Parkinsona to nie to samo. Parkinsonizm inaczej zespół parkinsonowski, czyli zespół typowych objawów, występujących w chorobie Parkinsona może być efektem wielu problemów zdrowotnych.
Choroby, które ''naśladują'' Parkinsona
Nie każdy parkinsonizm to choroba Parkinsona. Niektóre choroby i stany mogą naśladować chorobę Parkinsona z powodu podobnych objawów - spowolnienia ruchowego, drżenia, zaburzenia chodu i postawy. Sprawdź, które choroby mogą kryć się za kilkoma charakterystycznymi dla Parkinsona objawami:
- Drżenie samoistne - to choroba, która często ma charakter rodzinny. W przeciwieństwie do choroby Parkinsona drżenie dotyczy obu rąk, głowy a często również głosu i jest to jedyny objaw.
- Dystonia - głównym objawem są niezależne od woli kurcze mięśni, powodujące nieprawidłowe ułożenie różnych części ciała, występuje też drżenie.
- Niedoczynność tarczycy - powoduje spowolnienie ruchów, zwolnienie myślenia, objawy depresji (która często towarzyszy chorobie Parkinsona).
- Zmiany zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa - spowalniają ruch i zaburzają chód, zmieniają też sylwetkę ciała i ułożenie rąk, pogarszają również ogólną sprawność psychofizyczną.
Inne choroby/stany, których objawy mogą przypominać Parkinsona:
- zatrucia tlenkiem węgla lub toksycznymi chemikaliami,
- guzy mózgu,
- zaawansowana miażdżyca tętnic,
- choroba Alzheimera,
- uraz głowy,
- silny stres.
Parkinsonizm bywa też skutkiem ubocznym działania niektórych leków: neuroleptycznych (perazyna, promazyna, tietylperazyna, rysperydon), poprawiających perystaltykę jelit (metoklopramid), poprawiających krążenie mózgowe (cynaryzyna, flunaryzyna).
Pełny zespół objawów parkinsonowskich jest często spotykany u pacjentów ze schizofrenią, leczonych psychiatrycznie. Objawy te ustępują samoistnie po odstawieniu leczenia.
Parkinsonizm: jakie badania wykonać?
Stwierdzenie parkinsonizmu, czyli występowania objawów charakterystycznych dla choroby Parkinsona nie przesądza o chorobie. Parkinsonizm występuje w przebiegu wielu chorób, dlatego by ustalić przyczynę nieprzyjemnych objawów, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań.
Chorobę Parkinsona różnicuje się z innymi chorobami za pomocą tomografii komputerowej, elektroencefalografii (EEG), rezonansu magnetycznego. Lekarz na podstawie zgłaszanych objawów i wywiadu z pacjentem może go dodatkowo skierować na badania hormonalne, konsultację psychologiczną i psychiatryczną.
ZOBACZ TAKŻE:
- Drżenie ciała może być objawem Parkinsona, guza mózgu, nerwicy
- Tężyczka: skurcz, drżenie, mrowienie. To objaw chorób przytarczyc
- Dyskinezy, czyli nieskoordynowane ruchy ciała. Skąd się biorą?
- Niezborność ruchów, czyli ataksja. Skąd się bierze chwiejny chód?
Źródło: zdrowie.pap.pl, ''Poradnik dla osób z chorobą Parkinsona'' autorstwa dr Jakuba Sienkiewicza (Fundacja Żyć z chorobą Parkinsona)
Oceń artykuł