Zamknij

Naukowcy: palenie może być przyczyną białych plam w mózgu

25.08.2021
Aktualizacja: 25.08.2021 11:32

Nie od dziś wiadomo, że palenie szkodzi zdrowiu. Najlepiej poznany jest związek palenia tytoniu z rakiem płuc, choć wiadomo też, że wdychanie dymu z papierosów zwiększa ryzyko m.in. zawału serca, udaru mózgu, niepłodności czy demencji. Dzięki norweskim naukowcom wiemy też, że palacze mają większe ryzyko, że w ich mózgach pojawią się niekorzystne zmiany.

Białe plamy w mózgu a palenie
fot. Shutterstock

Białe blizny w mózgu może mieć każdy, nawet osoba zdrowa i niepaląca – naukowcy nie poznali jeszcze do końca mechanizmu ich powstawania. Wiadomo jednak, że bardziej podatne na ich występowanie są osoby mające już jakieś choroby, a ryzyko wzrasta jeszcze bardziej u osób palących papierosy.

Blizny w części mózgu odpowiedzialnej za uczenie się

Białe plamy w mózgu są widoczne podczas badania rezonansem magnetycznym (MRI), tak naprawdę na co dzień są trudne do zauważenia. Naukowcy twierdzą, że są to blizny w istocie białej mózgu (istota biała i istota szara to dwie podstawowe tkanki, które budują ośrodkowy układ nerwowy, w tym mózg, istota biała odgrywa dużą rolę w uczeniu się). Czy są jednak problemem, skoro jest to zjawisko tak powszechne?

– I tak, i nie – mówi prof. Asta Håberg, neurobiolożka z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego (NTNU) w Trondheim. – Białe plamy zwykle pojawiają się po prostu z wiekiem, ale nie są korzystne dla mózgu, bo sprawiają, że jest on bardziej podatny na choroby – mówi prof. Håberg.

Blizny mogą się rozprzestrzeniać

Blizny w istocie białej mózgu wpływają na obszar, w którym się znajdują – to nic zaskakującego. Jednak prof. Håberg i jej zespół odkryli, że białe plamy oddziałują również na zupełnie inne części mózgu, w tym obszary znacznie oddalone od zbliznowaciałej tkanki.

– Białe plamy mają wpływ na mózg i mogą się w nim rozprzestrzeniać – mówi norweska neurobiolożka. To niepokojące, zwłaszcza że naukowcy tak naprawdę wciąż nie wiedzą, dlaczego białe plamy w ogóle się pojawiają.

Palenie papierosów i nadciśnienie – groźne dla mózgu

Jednak nie wszystko, co dotyczy blizn w istocie białej, jest tajemnicą. Prof. Håberg mówi, że kilka spraw udało się już naukowcom ustalić. – Palenie i wysokie ciśnienie krwi zwiększają ryzyko – wyjaśnia.
Szczęście w nieszczęściu jest takie, że obecnie coraz mnie młodych osób zaczyna palić papierosy. Choć spora część tych, którzy zaczęli palić w młodości, nadal to robi. W Norwegii palenie jest częstsze wśród osób w wieku 65-74 lat niż wśród tych, którzy mają 49 lat lub mniej. Tymczasem ryzyko wystąpienia różnych chorób mózgu – takich jak demencja czy udar – wzrasta wraz z wiekiem.

– Utrzymanie mózgu w dobrym zdrowiu może zmniejszyć negatywne skutki chorób mózgu, które się pojawią. Leczenie nadciśnienia i niepalenie papierosów są więc korzystne nie tylko dla ciała, ale i dla mózgu – podsumowuje prof. Håberg.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Medicalxpress.com