Zamknij

Sezon festiwalowy w pełni. Naukowcy ostrzegają przed atakami padaczki

12.06.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 23:22

Stroboskopy, służące do oświetlenia festiwali muzycznych, mogą wywołać atak drgawek nawet u osób bez epilepsji w wywiadzie medycznym. Organizatorzy imprez powinni przestrzegać zaleceń organizacji ds. zdrowia - apelują naukowcy.

Festiwal muzyczny
fot. Shutterstock

Padaczka to przewlekła choroba mózgu, która charakteryzuje się występowaniem napadów drgawek. Około 3 proc. chorych cierpi na światłoczułą postać padaczki, co oznacza, że napady wywoływane są przez migające światła. To właśnie ta grupa jest najbardziej narażona na ataki drgawek podczas festiwali muzycznych.

Atak padaczki na koncercie

Naukowcy pod przewodnictwem dr. Newela Saleta z VU Medical Centre w Amsterdamie poddali analizie stan zdrowia miłośników festiwali muzycznych. Wśród uczestników imprez wieczornych, na których pracowały stroboskopy, aż trzy razy częściej występowały ataki drgawek o charakterze padaczkowym.

Uczeni przestudiowali historię medyczną ponad 400 tys. osób odwiedzających holenderskie festiwale muzyczne w okresie obejmującym 28 dni w 2015 roku. Spośród nich 241 tys. brało udział w imprezach nocnych. W tej grupie odnotowano aż 30 ataków o charakterze epileptycznym, podczas gdy w grupie imprez dziennych było ich zaledwie dziewięć.

Autorów badania zaniepokoił szczególnie fakt, że kilka osób na festiwalu muzycznym doświadczyło ataku po raz pierwszy. Wyniki opublikowano w BMJ Open.

Zachować czujność

Wydawać by się mogło, że po imprezach wieczornych, z oczywistych przyczyn, gorzej się czują niż po eventach organizowanych za dnia. Uczeni wzięli jednak ten fakt pod uwagę i orzekli, że stosowanie używek nie miało wpływu na wnioski - w obu grupach korzystanie z substancji psychoaktywnych kształtowało się na podobnym poziomie.

Epilepsja (padaczka) to przewlekła choroba mózgu

Padaczka jest często występującą chorobą neurologiczną. Szacuje się, że na epilepsję choruje 1 proc. wszystkich ludzi. Lekarz rozpoznaje padaczkę, gdy u chorego wystąpiły co najmniej dwa niesprowokowane napady padaczkowe.

Naukowcy przypominają, że osoby ze zdiagnozowaną epilepsją światłoczułą powinny unikać ekspozycji na migające światła, ale czujność powinni zachować wszyscy. "Jeśli dana osoba nie ma predyspozycji do padaczki, wówczas czynniki takie jak oświetlenie stroboskopowe nie będą miały żadnego wpływu. Jednak większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że może mieć takie predyspozycje" - ostrzegał koordynator badania dr Newel Salet w BBC News.

Eksperci przekonują, żeby w razie pojawienia się tzw. aury lub ogólnie pogorszenia samopoczucia nie wahać się i opuścić imprezę. Apelują też do organizatorów, żeby na etapie zakupu biletu informowali gości o planowanym rodzaju oświetlenia. 

Brytyjska agencja rządowa ds. zdrowia, Health and Safety Executive, zaleca, aby oświetlenie stroboskopowe w klubach i podczas imprez masowych osiągało nie więcej niż cztery herce (cztery błyski na sekundę).

Źródło: bbc.com, dailymail.co.uk