Zamknij

Tajemnicza choroba przypominająca polio – lekarze są bezradni

02.11.2018
Aktualizacja: 17.11.2020 03:45

To tajemnicza choroba, której do tej pory niewiele wiadomo. Jej objawy początkowo przypominają przeziębienie, ale po kilku dniach u dzieci dochodzi do atrofii mięśni i częściowego paraliżu. Lekarze szukają przyczyn tej choroby, bez nich nie są w stanie znaleźć skutecznego lekarstwa.

AFM - tajemnicza choroba dzieci
fot. Shutterstock

Ostre zwiotczające zapalenie rdzenia kręgowego (AFM, ang. acute flaccid myelitis) to choroba, która objawami przypomina polio (chorobę Heinego-Medina). Choroba atakuje dzieci w wieku od 18. miesiąca życia do 13. roku życia. Do tej pory nie udało się ustalić przyczyn tej choroby, ani znaleźć skutecznego sposobu leczenia. Pierwsze przypadki tej choroby opisano po raz pierwszy sześć lat temu. Szacuje się, że od tego czasu ponad setka dzieci została przynajmniej częściowo sparaliżowana.

W ostatnim czasie w Stanach Zjednoczonych skrytykowano Federalny Ośrodek Kontroli Chorób i Prewencji w Atlancie (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) za opieszałą reakcję na pojawienie się tej choroby. Największe zarzuty dotyczyły braku wiedzy na temat czynników wywołujących tę chorobę oraz braku opracowania skutecznej metody leczenia. Brak miarodajnych danych CDC i informacji o nowej chorobie spowodował, że dzieci były odsyłane z błędną diagnozą do domów.

Ostre zwiotczające zapalenie rdzenia kręgowego - jakie są objawy tej choroby?

Ostre zwiotczające zapalenie rdzenia kręgowego objawia się atrofią mięśni kończyn i częściowym bądź nawet całkowitym paraliżem. Tymi objawami przypomina chorobę Heinego-Medina. Jednak początkowe objawy tej choroby przypominają przeziębienie – pojawia się kaszel, spłycony oddech oraz inny problem z oddychaniem. Po tygodniu od pojawienie się pierwszych objawów choroby, mogą wystąpić kolejne objawy, takie jak: objawy osłabienia ramion, nóg lub mięśni twarzy i szyi.

Ciekawe jest to, że niektóre dzieci dotknięte chorobą zdrowieją w ciągu kilku miesięcy, a u niektórych dochodzi do stałego uszkodzenia nerwów.

Zobacz także: 3-letnie dziecko ofiarą polio. Pierwszy przypadek choroby od 1989 roku 

Ostre zwiotczające zapalenie rdzenia kręgowego – przyczyny choroby

Niestety do tej pory nie ustalono, jakie są przyczyny tej choroby. Wiadomo, że nie powoduje jej wirus polio (w żadnej z próbek pobranych od chorych dzieci nie znaleziono go), ani Wirus Zachodniego Nilu.

Obecnie podejrzenia naukowców i pediatrów koncentrują się enterowirusie 68. Jest to jeden z enterowirusów, przyczyniających się do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u ssaków. Został on zidentyfikowany w 1962 roku, ale od tego czasu stał się bardziej zjadliwy i niebezpieczny.

Wirus ten naukowcy wszczepili najnowszy szczep tego wirusa myszom doświadczalnym i okazało się, że u wszystkich w wyniku wywołanej infekcji doszło do paraliżu.

– Wcześniejsze szczepy tego wirusa nie powodowały takich objawów – powiedział Kenneth Tyler, dziekan Instytutu Neurologii Wydziału Medycyny University of Colorado, autor badania.

Zdaniem badacza, wirus ten ma związek z tą tajemniczą chorobą, czyli ostrym zwiotczającym zapaleniem rdzenia kręgowego, ale nie jest jedyną przyczyną.

Czy tę chorobę można leczyć?

Niestety nikt nie potrafi wyleczyć samej infekcji. Znane są jednak przypadki leczenia dzieci, u których doszło do paraliżu z powodu tej choroby. Lekarzem, który podjął się operacji 15 dzieci sparaliżowanych od co najmniej 3 miesięcy był Mitchel Seruya, chirurg z Children's Hospital Los Angeles. Operacje zakończyły się sukcesem – u 14 na 15 pacjentów doszło do wyzdrowienia. Tylko u jednej dziewczynki wynik operacji było gorszy niż u pozostałych.

W rozmowie z mediami lekarz przyznał, że był zaskoczony, do jakiego stopnia zainfekowane nerwy dzieci nie reagowały na bodźce. W czasie operacji podawał do nerwów napięcie odpowiadające napięciu w akumulatorze samochodowym i nerwy w ogóle nie reagowały. Ostatecznie lekarz zastąpił uszkodzone nerwy innymi nerwami pobranymi m.in. z brzucha dzieci.

Polecamy: Hib wywołuje groźne choroby. Dlaczego dzieci szczepi się przeciwko tej bakterii?

Szczepionka na AFM tak jak kiedyś na polio?

Zdaniem Kevina Messacar z Children's Hospital Colorado, z naukowego punktu widzenia wyprodukowanie szczepionki przeciwko D68 byłoby prawdopodobnie możliwe, jednak raczej nie byłoby opłacalne. To schorzenie jest bardzo rzadkie, może mieć wiele przyczyn i z ekonomicznego punktu widzenia produkcja szczepionki wiązałaby się ze stratami.
Dla porównania przytoczył dane: na polio w latach 40. i 50. w USA rocznie chorowało kilkadziesiąt tysięcy osób, na AFM zapadanie około 100 rocznie.

AFM w liczbach

Jak poinformowało CDC, w roku 2014 na tę chorobę zachorowało 120 osób, w roku 2015 zanotowano 22 przypadki, w roku 2016 było ich już 149, a w roku 2017 – 33.

- Widać, że w latach parzystych liczba zachorowań się zwiększa i nie wygląda to na przypadek - stwierdza Messacar. Naukowcy czekają na tegoroczne dane, by sprawdzić, czy wzorzec się powtórzy.

- To, że nie wiemy nawet ile naprawdę istnieje przypadków tej choroby, jest po prostu niewybaczalne - powiedział dr Benjamin Greenberg z Ośrodka Medycznego w Dallas w stanie Teksas. Dr Greenberg w wywiadzie dla CNN zwrócił uwagę, że brak miarodajnych danych nie pozwala naukowcom ustalić, dlaczego największą liczbę przypadków wykryto późnym latem i jesienią w roku 2014, 2016 i w bieżącym 2018, a więc co dwa lata.

Jak dotąd nie odnotowano śmiertelnych przypadków tej choroby.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: PAP/ CDC/ Kopalnia wiedzy
----------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk