Oksytocyna "hormon miłości" lekiem w chorobie Alzheimera?

21.07.2020 15:09
Oksytocyna: jak działa na mózg?
fot. Shutterstock

Oksytocyna, hormon, który wywołuje w nas uczucie miłości i dobrego samopoczucia, może być nową metodą terapeutyczną w leczeniu utraty pamięci. Odkrycie opublikowane w „Biochemical and Biophysical Research Communication” pokazuje, jak „hormon miłości” ułatwia leczenie choroby Alzheimera.

  • Oksytocyna „hormonu miłości” może być stosowana w leczeniu zaburzeń poznawczych, takich jak choroba Alzheimera.
  • Oksytocyna może być innowacyjną metodą terapeutyczną w leczeniu utraty pamięci.

W chorobie Alzheimera komórki nerwowe w mózgu i połączenia między nimi ulegają degradacji, powodując poważną utratę pamięci, deficyty intelektualne oraz pogorszenie zdolności motorycznych i komunikacji. Jedną z głównych przyczyn choroby Alzheimera jest gromadzenie się białka zwanego amyloidem β (Aβ) w skupiskach wokół neuronów w mózgu, co utrudnia ich aktywność.

Badania na modelach zwierzęcych wykazały, że zwiększenie agregacji Aβ w hipokampie – głównym ośrodku uczenia się i pamięci w mózgu - powoduje spadek potencjału neuronów w przekazywaniu sygnałów. Ta degeneracja wpływa na specyficzną cechę neuronów, zwaną „ plastycznością synaps ”.

Plastyczność synaps ma kluczowe znaczenie dla rozwoju funkcji uczenia się i poznawczych w hipokampie. Zatem Aβ i jego rola w wywoływaniu pamięci poznawczej i deficytach były przedmiotem większości badań mających na celu znalezienie metod leczenia choroby Alzheimera.

Teraz, rozwijając wcześniejsze odkrycia, zespół naukowców z Japonii, kierowany przez profesora Akiyoshi Saitoh z Uniwersytetu Nauk w Tokjo, przyjrzał się oksytocynie, hormonowi tradycyjnie znanemu ze swojej roli w żeńskim układzie rozrodczym i wywoływania uczuć miłości.

– Niedawno stwierdzono, że oksytocyna jest zaangażowana w regulację zdolności uczenia się i pamięci, ale jak dotąd żadne wcześniejsze badanie nie dotyczyło wpływu oksytocyny na zaburzenia poznawcze indukowane przez Aβ – mówi prof. Saitoh.

Profesor Saitoh i zespół jako pierwsi poddali perfuzji skrawki hipokampu myszy za pomocą Aβ, aby potwierdzić, że powoduje to osłabienie zdolności sygnalizacyjnych neuronów. Jednak po dodatkowej perfuzji oksytocyną wzrosły zdolności sygnalizacyjne, co sugeruje, że ten hormon może odwrócić upośledzenie plastyczności synaptycznej.

Przeczytaj: Jak wykryć chorobę Alzheimera? Wystarczy nagrać swój głos!

Oksytocyna pod lupą: jak działa na mózg?

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób osiąga to oksytocyna, przeprowadzili kolejną serię eksperymentów. W normalnym mózgu oksytocyna działa poprzez wiązanie się ze specjalnymi strukturami w błonach komórek mózgowych, zwanymi receptorami.

Naukowcy sztucznie „zablokowali” te receptory w skrawkach mysiego hipokampu, aby sprawdzić, czy oksytocyna może odwrócić indukowane przez Aβ zaburzenia plastyczności synaptycznej bez wiązania się z tymi receptorami. Oczekiwano, że po ich zablokowaniu oksytocyna nie mogła odwrócić działania Aβ, co pokazuje, że są one niezbędne.

Wiadomo, że oksytocyna ułatwia pewne czynności chemiczne, które są ważne dla wzmocnienia potencjału neuronalnego sygnalizacji i tworzenia wspomnień, takich jak napływ jonów wapnia.

We wcześniejszych badaniach podejrzewano, że Aβ hamuje niektóre z tych działań chemicznych. Kiedy naukowcy sztucznie je zablokowali, odkryli, że dodanie oksytocyny do skrawków hipokampu nie odwróciło uszkodzenia plastyczności synaptycznej spowodowanego przez Aβ. Ponadto odkryli, że sama oksytocyna nie ma żadnego wpływu na plastyczność synaps w hipokampie, ale w jakiś sposób jest w stanie odwrócić złe skutki Aβ.

Profesor Saitoh zauważa: – Jest to pierwsze badanie na świecie, które wykazało, że oksytocyna może odwracać indukowane przez Aβ zaburzenia w hipokampie myszy.

Oksytocyna będzie wykorzystana do leczenia Alzheimera

To dopiero pierwszy krok, a dalsze badania należy przeprowadzić in vivo na modelach zwierzęcych, a następnie na ludziach. Dopiero po tych fazach będzie można włączyć oksytocynę do leczenia Alzheimera.

– Obecnie nie ma wystarczająco zadowalających leków do leczenia demencji i pożądane są nowe terapie o nowatorskich mechanizmach działania. Nasze badanie wskazuje na interesującą możliwość, że oksytocyna mogłaby być nową metodą terapeutyczną w leczeniu utraty pamięci związanej z zaburzeniami poznawczymi, takimi jak choroba Alzheimera. Spodziewamy się, że nasze odkrycia otworzą nową drogę do stworzenia lepszych leków na chorobę Alzheimera – podsumowuje profesor Saith. 

Źródło: medicalxpress.com

Warto wiedzieć: Jak zapobiegać chorobie Alzheimera. Objawy, leczenie, dieta na pamięć