Zamknij

Szybka pomoc przy udarze ratuje życie. Rymowanka CeZika pomaga rozpoznać udar [FILM]

27.10.2021
Aktualizacja: 27.10.2021 14:45

Co kilka minut w Polsce ktoś doznaje udaru mózgu. Choremu można pomóc, jeśli tylko odpowiednio szybko wezwie się pogotowie ratunkowe. Kluczowe jednak jest rozpoznanie objawów udaru, ale trzeba je znać. To może uratować komuś zdrowie i życie. To dlatego CeZik nagrał utwór „Alert udarowy – zapamiętaj na zawsze!”.

Objawy udaru - konieczna szybka pomoc
fot. Shutterstock/mat .pras. Udarowy alert

Statystyki mówią, że co ok. 6,5 minuty ktoś w naszym kraju doznaje udaru mózgu, a rocznie zabija on ok. 30 tys. Polaków. Udar mózgu to zaburzenie neurologiczne, będące skutkiem nagłego zahamowania dopływu krwi do mózgu. Jest trzecią przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałej niepełnosprawności u osób dorosłych. Udar może dotknąć każdego – w każdym wieku, miejscu i czasie. Właśnie dlatego świadomość, jakie są symptomy choroby jest tak ważna.

– Tylko jeśli chory w odpowiednim momencie trafi do szpitalnego oddziału udarowego, ma szansę uniknąć poważnych konsekwencji choroby – mówi prof. Mariusz Baumgart, pełnomocnik ds. medycznych Stowarzyszenia Udarowcy – Liczy się wsparcie! – Leczenie udaru można podjąć do 4,5 lub do 6 godzin od wystąpienia pierwszych objawów udaru mózgu.

Rymowanka, która może ratować życie

Co roku 29 października obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu. W tym dniu już po raz trzeci organizowana jest akcja edukacyjna „Alert Udarowy”, która ma przypomnieć o tej chorobie, jej objawach, konsekwencjach, a przede wszystkim o tym, że chorym można pomóc, jeśli szybko wezwie się pomoc medyczną.

– Do naszego mózgu docierają ze wszystkich stron tysiące bodźców, zarówno akustycznych, jak i wzrokowych. XXI wiek zdeterminowany przez ekrany, wyświetlacze i słuchawki w pewnym sensie wymusił na nas formę tegorocznego „ALERTU”. Zaprosiliśmy do jego stworzenia artystę, który w prosty i przyjazny dla ucha sposób zamknął w nim kluczowy przekaz, dotyczący objawów udaru i konieczności szybkiej reakcji na ich pojawienie – mówi dr Sebastian Szyper, Prezes Stowarzyszenia Udarowcy – Liczy się wsparcie!, jednego z partnerów kampanii. – Udar mózgu może przytrafić się każdemu. Powinniśmy wiedzieć jak reagować. Dlatego ten utwór trzeba zapamiętać na zawsze!

Być może dzięki krótkiej rymowance CeZika większej liczbie osób uda się zapamiętać objawy udaru mózgu, które zawierają się w akronimie słowa UDAR:

  • U – utrudniona mowa
  • D – dłoń opadająca
  • A – asymetria ust
  • R – reaguj natychmiast.

Liczy się czas reakcji

Utrudniona mowa, opadająca ręka czy asymetria ust mogą, choć nie muszą wystąpić równocześnie. Niezależnie od tego trzeba działać natychmiast, wzywając pomoc medyczną, czyli dzwoniąc po pogotowie pod numer 112 lub 999. Tylko takie działanie zwiększa szansę poprawy stanu zdrowia chorego, zwłaszcza jeśli chodzi o zmniejszenie późniejszego stopnia niepełnosprawności.

– Temat udaru mózgu nie był mi oczywiście zupełnie obcy, ale nie wiedziałem wcześniej, jakie są jego objawy, a przede wszystkim nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak ważna jest błyskawiczna reakcja – mówi CeZik, muzyk i multiinstrumentalista. – Natomiast fakt, że objawy udaru są sprytnie zawarte w kolejnych literach tego słowa bardzo mi się spodobał i sprawił, że melodia i słowa dość szybko zaczęły krążyć mi po głowie.

– Marzy mi się, żeby piosenka wpadła do głowy wielu odbiorcom i by byli na tyle wyczuleni na objawy udaru mózgu, żeby w razie potrzeby uratować życie sobie lub innym – mówi CeZik. – Zachęcam więc wszystkich do śpiewania i jak najczęstszego powtarzania słów:

Udarowy alert

Gdy mózg ogarnia zamęt

U jak utrudniona mowa

Język się trudzi, plączą się słowa

D jak dłoń, która opada

Ręką próbuje, lecz nie domaga

A jak asymetria ust

Jeden kącik leci w dół

Te objawy trzy to znak

Że to R – Reakcji czas!

112 w mig wykręcaj, dzwoń po pomoc i nie czekaj

W mózgu udar trzeba czuwać

Źródło: materiały prasowe kampanii „STOP UDAROM”