Zamknij

Nietypowe objawy neurologiczne? To może być zespół Arnolda-Chiariego

20.05.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 21:07

Nastolatka miała nietypowe objawy neurologiczne. Lekarze nie mogli postawić diagnozy. Dopiero po pół roku rozpoznali zespół Arnolda-Chiariego. Dowiedz się więcej na temat tego schorzenia.

Zespół Arnolda-Chiariego
fot. Shutterstock

Zaczęło się jesienią 2013 od objawów przypominających grypę żołądkową. Hailey Dickson, zdrowa nastolatka z Arizony, wymiotowała kilka razy dziennie. Po kilku tygodniach doszły problemy neurologiczne. Ciałem dziewczyny wstrząsały spazmy. Lekarze mieli problem z rozpoznaniem choroby, sugerowali konsultację psychiatryczną. Dopiero po pół roku udało im się postawić odpowiednią diagnozę.

Niekontrolowane ruchy ciała

Najpierw, co kilka minut przebiegał ją dziwny dreszcz po plecach. W ciągu tygodnia nieprzyjemne uczucie przybrało na sile i zaczęło powtarzać się co kilka sekund. Jej ciało drżało, dziewczynę rzucało na boki, jakby cały czas mówiła „nie”. Lekarze nie mogli postawić diagnozy.

Po pół roku problemów neurologicznych nastolatka była wrakiem człowieka. Doszły skurcze przepony, co spowodowało przewlekłą czkawkę. Zaczęła się jąkać. Spazmy wywołały ból mięśni karku. Neurolodzy zasugerowali konsultację psychiatryczną.

Zrozpaczona matka dziewczyny zdecydowała się przemierzyć z córką 2,5 tys. kilometrów do Mayo Clinic w Minnesocie. Dopiero tam lekarzom udało się postawić prawidłową diagnozę.

Zespół Arnolda Chiariego – objawy

Badanie głowy rezonansem magnetycznym z kontrastem wykazało zniekształcenie Chiariego – stan, w którym kształt czaszki zmusza dolną część móżdżku (część mózgu, która kontroluje równowagę) do rozciągnięcia się w przestrzeń, przez którą przechodzi rdzeń kręgowy.

Zespół Arnolda-Chiariego występuje w kilku formach. Typ I, na który zachorowała nastolatka z Arizony, rozwinął się dopiero w okresie dojrzewania. Typ II i III są wrodzone lub obecne przy urodzeniu.

Objawy, które mogą wskazywać na zespół Arnolda-Chiariego to m.in.:

  • ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • ból szyi,
  • osłabienie mięśni.

Hailey Dickson dostała lek powszechnie stosowany w neurologii, który w ciągu dwóch miesięcy przyczynił się do ustania uciążliwych objawów. Dorothy Pope, dyrektor Instytutu Chiari&Syringomyelia, w rozmowie z BBC poinformowała, że w Stanach Zjednoczonych na zespół Arnolda-Chiariego cierpi około trzech milionów ludzi. Diagnoza coraz częściej jest stawiana dzięki upowszechnieniu badania rezonansem magnetycznym.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: bbc.com