Zamknij

Napięciowy ból głowy może utrudniać normalne funkcjonowanie. Jak go rozpoznać?

06.10.2021
Aktualizacja: 06.10.2021 15:48

Napięciowy ból głowy bardzo ściśle wiąże się z naszym stanem psychicznym. Stres, negatywne emocje, lęki, stany depresyjne mogą wywołać ten rodzaj bólu i go nasilać. Dowiedz się, jak się leczy napięciowy ból głowy.

Napięciowy ból głowy
fot. Shutterstock
 1. Czym się charakteryzuje napięciowy ból głowy?
 2. Napięciowy ból głowy – jakie mogą być jego przyczyny?
 3. Napięciowy ból głowy – objawy towarzyszące
 4. Napięciowy ból głowy – jak go rozpoznać?
 5. Napięciowy ból głowy – jak wpływa na życie chorego?
 6. Napięciowy ból głowy – jak trzeba leczyć?

Czym się charakteryzuje napięciowy ból głowy?

Napięciowy ból głowy opisywany jest jako ciągły, tępy, uciskający lub opasujący, zlokalizowany obustronnie lub symetrycznie po obu stronach głowy. Ma on wolną dynamikę narastania bólu, zwykle osiąga małe lub średnie natężenie. Niestety trwa długo – od kilkudziesięciu minut do nawet kilku tygodni.

Według Międzynarodowego Towarzystwa Bólu Głowy w ramach tego typu bólu można wyróżnić 4 grupy:

 • rzadkie (epizodyczne) napięciowe bóle głowy,
 • częste napięciowe bóle  głowy,
 • przewlekłe bóle głowy,
 • prawdopodobne bóle głowy.

W postaci epizodycznej ból pojawia się więcej niż raz w miesiącu, ale rzadziej niż przez 15 dni w miesiącu lub poniżej 180 dni w roku. Natomiast w postaci przewlekłej trwa co najmniej 15 dni w miesiącu i więcej niż przez 180 dni w roku.

Co ciekawe, przewlekła postać napięciowego bólu głowy występuje o wiele częściej u osób nadużywających leków (bóle głowy z tzw. odbicia), znerwicowanych oraz z zaburzeniami emocjonalnymi.

Napięciowy ból głowy – jakie mogą być jego przyczyny?

Czynnikami inicjującymi napięciowy ból głowy mogą być:

 • zaburzenia lub brak snu,
 • zmęczenie (np. wynikające z nadmiernego nagromadzenia się codziennych obowiązków),
 • stres,
 • alkohol,
 • palenie papierosów,
 • stany lękowe i stany depresyjne,
 • tłumienie emocji (badania  wskazują,  że  niewyrażona agresja, kierowana „do wewnątrz”, może przyczyniać się do powstawania bólów głowy typu napięciowego),
 • głód,
 • zmiany pogody,
 • leki przeciwbólowe,
 • trudności rodzinne lub lęki szkolne (to w przypadku dzieci).

Co istotne czynniki te, zwłaszcza stres, mogą nie tylko wywołać napięciowe bóle głowy, ale i nasilać dolegliwości bólowe.

Napięciowy ból głowy – objawy towarzyszące

Napięciowe bóle głowy mogą być samoistną dolegliwością. Jednak u niektórych chorych pojawiają się objawy towarzyszące, np. wzmożone napięcie i bóle mięśni karkowych czy mięśni przykręgosłupowych odcinka szyjnego kręgosłupa. Napięciowy ból głowy może również współistnieć z migreną oraz padaczką.

Napięciowy ból głowy – jak go rozpoznać?

Kryteria rozpoznawania napięciowego bólu głowy są ścisłe. Możemy o nim mówić, jeśli:

 • bóle głowy trwają dłużej niż 30 minut i występują częściej niż raz w miesiącu,
 • bóle głowy mają uciskowy lub ściskający charakter,
 • nie występuje nadwrażliwość na światło i dźwięk,
 • nie towarzyszą mu nudności lub/i wymioty.

Co istotne, praca fizyczna przy tym rodzaju bólu nie powinna ani inicjować, ani nasilać dolegliwości.

Napięciowy ból głowy – jak wpływa na życie chorego?

Napięciowy ból głowy znacznie obniża jakość życia chorego i może go wykluczyć z życia społecznego. Dolegliwości bólowe obniżają samopoczucie chorego, uniemożliwiają mu wykonywanie obowiązków, a także ulubionych aktywności. Szacuje się, że na ten rodzaj bólu głowy może cierpieć nawet 40-70 proc. populacji, czy czym 35 proc. to dzieci (w Polsce – według danych szacunkowych – na napięciowe bóle głowy skarży się około 21 proc. uczniów w wieku od 6 do 15 lat). To może przekładać się na absencje w szkole oraz na zmniejszoną zdolność koncentracji i efektywność pracy.

U osób doświadczających  napięciowych  bólów  głowy  częściej występują  negatywne myśli automatyczne (podobnie jak  w  depresji,  mogą  dotyczyć  każdej  dziedziny  życia) i w niższym stopniu zdolność do rozpoznawania emocji, a nasilenie tych cech zmienia się wraz z częstością bólów głowy. Poza tym u takich osób zaobserwowano również wyższy poziom lęku, nieśmiałość. Mogą pojawić się epizody złości, agresji.

Napięciowy ból głowy – jak trzeba leczyć?

Leczenie napięciowego bólu głowy jest skomplikowane i zależy od jego przyczyny. Jeśli czynnikiem spustowym był stres lub stany depresyjne, lub lękowe, zalecana jest psychoterapia i nauczenie się radzenia sobie w stresujących lub wywołujących lęk sytuacjach. Czasami wdrażane jest leczenie farmakologiczne, ale ono zwiększa ryzyko pojawienia się bólu głowy z tzw. odbicia.  Chorym zaleca się również zwiększenie aktywności fizycznej, np. zapisania się na zajęcia jogi, by poprawili kondycję i wydolność organizmu i nauczyli się technik oddychania zmniejszających napięcie w organizmie.

loader

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Napięciowe bóle głowy – aspekty psychologiczne, Aleksander Waś, Stanisława Tucholska, child-neurology.eu/ Bóle głowy w populacji dzieci szkolnych w Gdańsku, E. Dilling-Ostrowska, M. Lemka, B. Mańkowska, Przeg Ped 1997; 27:136–141