Zamknij

Napaść seksualna może prowadzić do powstawania zmian w mózgu

23.09.2021 16:47
Ofiara przemocy
fot. Shutterstock

Od dawna wiadomo, że ofiary napaści seksualnej odczuwają jej psychiczne, a nawet fizyczne skutki. Jednak z najnowszego badania wynika, że ofiary wykorzystywania są również w grupie ryzyka zachorowania na poważne choroby neurologiczne w przyszłości, chodzi o demencję i udar powodowane zmianami zachodzącymi w mózgu w wyniku napaści. 

Nowe badanie wykazało, że kobiety, które padły ofiarą napaści na tle seksualnym, są bardziej narażone na uszkodzenia mózgu, które są powiązane ze spadkiem funkcji poznawczych, demencją i udarem.

- Może to być zarówno wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie, jak i napaść seksualna u dorosłych – powiedziała autorka badania prof. Rebecca Thurston, dyrektorka Laboratorium Zdrowia Biobehawioralnego Kobiet przy Graduate School of Public Health na Uniwersytecie w Pittsburghu.

Wcześniejsze badania wykazały, że urazy seksualne są powiązane z wyższymi poziomami trójglicerydów i podwyższonym ciśnieniem krwi u kobiet w wieku średnim oraz trzykrotnie większym ryzykiem rozwoju blaszki miażdżycowej, czyli wszystkich kluczowych czynników ryzyka chorób serca.

Ponadto badanie przeprowadzone przez prof. Thurston w 2018 roku wykazało, że kobiety, które zgłosiły wcześniejszą napaść na tle seksualnym, trzykrotnie częściej doświadczały depresji i dwukrotnie częściej miały podwyższony poziom lęku i częściej cierpiały też na bezsenność niż kobiety bez historii urazu seksualnego.

Napaść na tle seksualnym może zwiększać ryzyko udaru i demencji

Podczas badania, które zostanie opublikowane w czasopiśmie ''Brain Imaging and Behavior'', poszukiwano oznak hiperintensywności istoty białej w badaniach mózgu 145 kobiet w średnim wieku bez wcześniejszej historii chorób układu krążenia, udaru lub demencji. Aż 68 proc. uczestniczek badania doświadczyło wcześniej traumy, a dla 23 proc. kobiet przyczyną traumy była napaść seksualna.

- Korzystając z badań obrazowych mózgu, odkryliśmy, że kobiety z historią napaści na tle seksualnym mają większą hiperintensywność istoty białej w mózgu, co jest wskaźnikiem choroby małych naczyń, która jest powiązana z udarem, demencją, pogorszeniem funkcji poznawczych i śmiertelnością – powiedział Thurston.

W badaniu skontrolowano inne choroby i stany, które mogą wpływać na rozwój hiperintensywności istoty białej, takie jak wiek, nadciśnienie, palenie tytoniu i cukrzyca. W badaniu skontrolowano również zaburzenia emocjonalne, w tym objawy depresji, lęku i zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Jednak wzrost hiperintensywności istoty białej „nie został wyjaśniony tymi subiektywnymi objawami stresu” – powiedział Thurston.

- To prawie tak, jakby twoje ciało miało pamięć, która może nie objawiać się w pełni objawami psychologicznymi. Napaść seksualna pozostawia również ślady urazu w naszych mózgach i ciałach — stwierdziła Rebecca Thurston.

Statystyki CDC (Centers for Disease Control and Prevention – agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej) wskazują, że mniej więcej 1 na 3 kobiety w USA (i 1 na 4 mężczyzn) doświadcza napaści na tle seksualnym przynajmniej raz w życiu. Dlatego autorzy badania rekomendują, by ofiary przemocy seksualnej oceniać jako grupę zagrożoną rozwojem chorób neurologicznych i sercowo-naczyniowych i monitorować ich zdrowie pod kątem tych chorób. 

Źródło: CNN