Zamknij

Napady nieprzyjemnego zapachu i smaku mogą być objawem guza mózgu

09.08.2022
Aktualizacja: 09.08.2022 16:06

Zaburzenia odczuwania zapachów i smaków kojarzone są głównie z COVID-19, ale to charakterystyczny objaw wielu innych, groźnych chorób. Napady nieprzyjemnego zapachu i smaku mogą być objawem guza mózgu. Sprawdź te i inne objawy, które mogą wskazywać na to, że w czaszce rozwija się nowotwór.

Nieprzyjemny zapach
fot. Shutterstock
  1. Napady nieprzyjemnego zapachu i smaku mogą być objawem guza mózgu
  2. Badania, które pozwalają wykryć guza mózgu

Guz mózgu może dawać przeróżne objawy. U chorych z guzami mózgu mogą występować odmienne symptomy z powodu innego położenia guza. Z tego powodu wyróżnia się dwa rodzaje objawów: nieswoiste objawy guza mózgu związane z nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym, oraz ogniskowe objawy guza mózgu spowodowane miejscowym uszkodzeniem tkanki nerwowej przez rosnącego guza mózgu (uzależnione od położenia nowotworu w czaszce).

Objawy nieswoiste związane ze wzrostem ciśnienia wewnątrzczaszkowego spowodowane są przyrostem masy guzy w czaszce. Manifestuje się to najczęściej bólami głowy, uczuciem senności, zaburzeniami świadomości, nudnościami i wymiotami, zaburzeniami równowagi, sztywnością karku.

Objawy ogniskowe zależne są od położenia nowotworu i spowodowane jego bezpośrednim oddziaływaniem na otaczające tkanki. Chorzy z guzem mózgu doświadczają innych objawów ogniskowych - czasami są to symptomy, które trudno skojarzyć z nowotworem.

Napady nieprzyjemnego zapachu i smaku mogą być objawem guza mózgu

Napady nieprzyjemnego zapachu i smaku są typowe dla uszkodzenia przedniej części zakrętu hipokampa - elementu mózgu odpowiedzialnego głównie za pamięć. Ta nieduża struktura umieszczona w płacie skroniowym kory mózgowej odgrywa ważną rolę w przenoszeniu informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej oraz orientacji przestrzennej. Nowotwory mózgu naruszające funkcje hipokampa upośledzają zapamiętywanie i odtwarzanie z pamięci trwałej.

Innym objawem guza umiejscowionego w płacie skroniowym jest afazja, czyli utrata zdolności do rozumienia i tworzenia wypowiedzi. Uszkodzenie środkowej części zakrętu skroniowego górnego może powodować agnozję słuchową, czyli problem z interpretacją słyszanych dźwięków. W przypadku zmian położonych bardziej ku tyłowi dochodzi do niemożności zrozumienia mowy. Chorzy z guzem położonym w płacie skroniowym mogą mieć też trudność w czytaniu i przepisywaniu tekstów, a przede wszystkim w rozumieniu ich znaczenia.

Badania, które pozwalają wykryć guza mózgu

Niepokojące objawy, które mogą wskazywać na chorobę układu nerwowego/mózgu są wskazaniem do pilnej konsultacji z lekarzem POZ, który skieruje pacjenta do neurologa. Specjalista zbiera dokładny wywiad i przeprowadza badanie neurologiczne w gabinecie. Następne zleca szczegółowe badanie mózgu. 

Podstawowym badaniem, jakie wykonuje się przy podejrzeniu guza mózgu, jest badanie rezonansem magnetycznym (MR). Innym badaniem jest spektroskopia onkologiczna, która ma zastosowanie w diagnostyce nowotworów ośrodkowego układu nerwowego, w tym guzów mózgu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: glejak.com