Nadzieja dla chorych na Parkinsona. Przełomowa operacja w Opolu

Monika Piorun
04.05.2017 15:05
Nadzieja dla chorych na Parkinsona. Przełomowa operacja w Opolu
fot. Case Western Reserve University/East News

Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu jest pierwszym w Polsce nieklinicznym ośrodkiem medycznym, w którym udało się z powodzeniem wszczepić neurostymulator mózgu. Innowacyjne urządzenie pomogło pacjentowi cierpiącemu na zaawansowaną postać choroby Parkinsona.

Operacja DBS (deep brain stimulation) należy do najnowocześniejszych metod leczenia chorób neurodegeneracyjnych mózgu (m.in. choroby Parkinsona), dzięki którym za pomocą elektrod przewodzących prąd o niskim napięciu można pobudzać u chorych tzw. układ dopaminergiczny mózgu.

Pacjenci cierpiący na parkinsona najczęściej skarżą się na sztywność mięśni, drżenie kończyn i zanik zdolności poruszania nimi, co może prowadzić do trwałego kalectwa. Zwykle lekarze starają łagodzić te objawy farmakologicznie, niestety u niektórych leki mogą prowadzić do poważnych skutków ubocznych. W takich przypadkach zaleca się przeprowadzenie operacji.

U 62-letniego pacjenta z Tarnowa specjaliści z Opola zdecydowali się wszczepić neurostymulator mózgu. Zabieg został przeprowadzony pod koniec kwietnia. 

Dr n. med. Dariusz Łąkotka - ordynator Oddziału Neurochirurgii Wojewódzkiego Centrum Medycznego wyjaśnia:

Nasza operacja trwała sześć godzin i zakończyła się pełnym sukcesem. Już w trakcie zabiegu obserwowano ustępowanie objawów choroby, kontrolne badania obrazowe pokazały idealne osadzenie elektrody, a pacjent w pierwszych dniach od operacji jest bardzo zadowolony i zachwycony jakością opieki w opolskim ośrodku. Najbliższy miesiąc pokaże, czy zdecydujemy się na drugi etap tego leczenia, czyli implantację elektrody do drugiej półkuli mózgu.

Na czym polega operacja wszczepienia neurostymulatora mózgu?

Do umieszczenia w czaszce pacjenta elektrody mózgowej konieczne jest wywiercenie specjalnego otworu i wykonanie złożonych badań obrazowych, do których niezbędna jest metalowa obręcz z jałowym systemem naprowadzania. Po wybraniu najlepszego miejsca do ulokowania drażniącej prądem mózg elektrody implantuje się pod skórę połączony z nią neurostymulator przewodzący strumień energii.
Urządzenie włączane jest pacjentom zwykle około miesiąca po implementacji. Przez ten czas dokładnie obserwuje się miejsce, w którym go umieszczono. Aparatem początkowo steruje neurolog. Jeśli nie dochodzi do żadnych komplikacji, funkcję tę może przejąć sam pacjent.

Operację wszczepienia neurostymulatora mózgu w Opolu można uznać za wyjątkową ze względu na to, że Wojewódzkie Centrum Medyczne znajdujące się w tym mieście nie jest ośrodkiem klinicznym, w którym oprócz leczenia pacjentów możliwa jest także działalność naukowa. Zwykle tylko takie jednostki są w stanie dokonywać tego typu skomplikowane zabiegi. Zespół opolskich specjalistów zdecydował się jednak na krok, dzięki któremu udało się znacznie poprawić stan zdrowia 62-letniego mężczyzny cierpiącego na parkinsona.  

Wkrótce WCM w Opolu ma przekształcić się w szpital kliniczny. Pacjenci zmagający się z chorobą Parkinsona mogą mieć więc większe szanse na to, że uda się złagodzić objawy ich uciążliwej dolegliwości.

fot. wcm.opole.pl

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π