Zamknij

Muzyka to lekarstwo na demencję. Jak działa?

15.11.2021
Aktualizacja: 15.11.2021 10:00

Alzheimer całkowicie zmienia życie chorego i jego otoczenia. Istnieją jednak ćwiczenia, które pomagają ćwiczyć mózg i łagodzą objawy choroby. Najnowsze badania dowodzą, że regularne słuchanie muzyki, która ma osobiste znaczenie dla pacjenta, wpływa pozytywnie na plastyczność mózgu. 

Muzyka to lekarstwo na demencję. Jak działa?
fot. Shutterstock

Demencja, inaczej otępienie, to stan chorobowy, w którym stopniowo obumierają komórki nerwowe. Najczęstszą formą demencji jest choroba Alzheimera. Rozwój choroby prowadzi do upośledzenia funkcji poznawczych – pojawiają się problemy z pamięcią, zmiany w zachowaniu i spowolnienie myślenia. Niestety, obecnie nie istnieje jeszcze lek, który pozwoliłby na całkowite wyleczenie choroby. Można jednak dbać o codzienne nawyki chorego i stosować ćwiczenia, które korzystnie wpływają na mózg. Według nowych badań, szczególnie pomocne u pacjentów z Alzheimerem jest słuchanie muzyki.

Muzykoterapia stosowana jest w leczeniu wielu zaburzeń, między innymi stanów depresyjnych czy bezsenności. Udowodniono, że słuchanie muzyki wspiera układ krążenia. W jaki sposób muzyka może pomóc chorym na Alzheimera?

Muzykoterapia wspiera mózg chorych na demencję

Jak informuje pismo  „Journal of Alzheimer Disease”, regularne słuchanie muzyki, która ma dla pacjenta osobiste znaczenie, pozytywnie wpływa na plastyczność mózgu u osób z wczesnym stadium choroby Alzheimera lub łagodnymi zaburzeniami poznawczymi. Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Toronto.

– Muzyka mająca dla danej osoby szczególne znaczenie, na przykład piosenka, do której tańczyła na swoim ślubie, stymuluje sieć połączeń międzyneuronalnych, sprzyjając lepszej pracy mózgu – mówi dr Michael Thaut, autor analizy.

Naukowcy: muzyka powinna mieć znaczenie osobiste

W badaniach wzięło udział 14 osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi lub wczesną demencją, z których sześcioro stanowili muzycy. Uczestnicy przez godzinę dziennie słuchali utworów, które przypominały im ważne chwile w ich życiu. Przed rozpoczęciem eksperymentu i po upływie trzech tygodni wykonano rezonans magnetyczny, aby ocenić ewentualne zmiany w mózgu. Podczas rezonansu badani słuchali zarówno muzyki mającej osobiste znaczenie, jak i nowej, podobnej gatunkowo, jednak niemającej znaczenia osobistego.

Gdy uczestnicy słuchali nowej dla siebie muzyki, aktywność mózgu widoczna była głównie w korze słuchowej. Gdy jednak odtwarzana była muzyka dla nich ważna, zaobserwowano silną aktywację neuronów kory przedczołowej, co wskazywało na zaangażowanie funkcji poznawczych, a także zmiany w obrębie istoty białej i połączeń między komórkami nerwowymi. Korelowało to z lepszymi wynikami podczas testów neuropsychologicznych, zwłaszcza tych badających pamięć. Korzyści dotyczyły zarówno muzyków, jak i pozostałych uczestników.
Autorzy badania komentują – To prosta metoda stymulująca gimnastykę mózgu u osób z wczesnymi objawami pogorszenia funkcji poznawczej. Wystarczy często odtwarzać ulubione utwory, które kojarzą się z ważnymi momentami w życiu.

Źródło: PAP