Monika Jarosińska cudem uniknęła śmierci. Teraz ostrzega

04.03.2020
Aktualizacja: 20.03.2020 11:24
Monika Jarosińska w Radiu ZET
fot. Shutterstock

Mam dobrą wiadomość i złą: nie masz raka, masz tętniaka mózgu - usłyszała aktorka Monika Jarosińska u lekarza. Swoją historię opowiedziała Michałowi Figurskiemu w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Mąż pyta lekarza, czy operacja się udała. Lekarz chwyta za słuchawkę i dzwoni do anestezjologa. "Gada? Dużo gada? Przykro mi, ale wszystkiego nie udało nam się naprawić". Po latach to rodzinna anegdota, ale w danej chwili nikomu nie było do śmiechu. Monika Jarosińska przeżyła chwile grozy, gdy dowiedziała się, że w mózgu ma śmiertelnie niebezpiecznego tętniaka.

Diagnoza: tętniak mózgu

Dr Michał Zawadzki, neuroradiolog interwencyjny, wyjaśnił, że tętniak mózgu to pęcherzyk, który powstaje na tętnicy mózgowej. Jeśli pęknie, śmiertelność wynosi 25%. Jeśli pęknie po raz drugi - 50%. Po raz trzeci - 70%. Dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie.

- To, że odkryłam tętniaka, to był kompletny przypadek. Cierpiałam na bóle całego organizmu. Kark, ucho, szczęka. Ból trwał permanentnie przez rok. Rehabilitacja nie pomagała, leki przeciwbólowe też nie. Potem się okazało, że to kwestia stresu - wspominała Monika Jarosińska w audycji Michała Figurskiego.

Znajomy lekarz, widząc jak się miota, zabrał ją na badania. Po kilku dniach mówi: "Mam dobrą wiadomość i złą. Nie masz raka, ale masz tętniaka mózgu".

Leczenie tętniaka mózgu

- Są pewne choroby, które predestynują do powstania tętniaków jak Zespół Marfana czy Zespół Ehlersa-Danlosa. Natomiast tętniaki mózgu mają swoją własną historię rodzinną. Niewątpliwym czynnikiem powstawania tętniaków są nadciśnienie i palenie papierosów. Tętniaki są dość częstą patologią, występują u co 30. osoby - poinformował na antenie Radia ZET dr Michał Zawadzki.

Lekarz podzielił tętniaki na:

  • małe - poniżej 5-7 mm,
  • duże - do 25 mm,
  • olbrzymie - potrafią mieć nawet 5 cm.

- Przypadkowe wykrycie tętniaka to problem. Ryzyko pęknięcia jest dość niskie, dlatego część lekarzy rekomenduje jego obserwowanie, natomiast nie posiadamy żadnej metody diagnostycznej, która pozwoli powiedzieć pacjentowi ze stuprocentową pewnością: pana tętniak nie pęknie - mówił dr Zawadzki w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Ekspert podkreślił również, że leczenie tętniaka kojarzy się pacjentom ze skomplikowanymi operacjami neurochirurgicznymi, tymczasem wcale nie musi być związane z otwieraniem głowy. Neuroradiologia interwencyjna daje możliwość przeprowadzenia zamknięcia tętniaka przez tętnicę udową. Embolizacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Od wielu lat refunduje ją NFZ.

Posłuchaj podcastu

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące omawianych w programie chorób lub innych, o których chciałbyś usłyszeć w naszej audycji, napisz do nas na adres: niezlypacjent@radiozet.pl

Audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET” możecie słuchać w każdy wtorek, w godzinach 21-23.