Zamknij

Mioklonie nie tylko w nocy. Czym są zrywania mięśniowe?

17.04.2019
Aktualizacja: 28.10.2020 09:00

Mioklonie to mimowolne, nagłe szarpnięcia mięśni. To objaw, który często występuje podczas snu. Wtedy czasami nagle pojawi się skurcz nogi lub jej mocne szarpnięcie, które wybudza ze snu. To sytuacja normalna, niewymagająca leczenia. Alarmować powinny jednak szarpnięcia mięśni, które pojawiają się często, regularnie, są mocne i ograniczają normalne funkcjonowanie. Sprawdź, skąd się biorą mioklonie.

Mioklonie to mimowolne skurcze, szarpnięcia mięśni
fot. Shutterstock

Mioklonie, czyli zrywania mięśniowe, to nieoczekiwane, mimowolne, nagłe, krótkotrwałe, ale szarpiące skurcze mięśni. Bardzo często występują w nocy podczas snu. Mocne szarpnięcie nogą może nawet wybudzić śpiącą osobę. 

Przyczyny mioklonii

Zrywania mięśniowe mogą mieć różną przyczynę. Często są po prostu fizjologiczne, występują u osób zdrowych sporadycznie w różnych sytuacjach, zazwyczaj podczas snu. Fizjologiczne mioklonie nie mają wpływu na codzienne funkcjonowanie człowieka, nie są również na tyle mocne, by mogły powodować ból lub ograniczać ruchy. Do fizjologicznych mioklonii zalicza się również czkawkę. 

Mioklonie mogą być objawem różnych chorób. Jeśli zrywania mięśniowe często, regularnie powtarzają się i są silne, to należy ten stan skonsultować z lekarzem. Mioklonie objawowe są zwykle związane z chorobami układu nerwowego. 

Niekontrolowane zrywy mięśniowe mogą być wywoływane przez:

 • uszkodzenia i guzy rdzenia kręgowego;
 • zespoły otępienne;
 • encefalopatię zakaźną;
 • toksoplazmozę;
 • zatrucie lekami;
 • choroby spichrzeniowe;
 • ogniskowe uszkodzenia mózgu;
 • hipoksję;
 • neuroblastomę;
 • mocznicę;
 • padaczkę (mioklonie padaczkowe).

Zdarza się również, że zrywania mięśniowe nie są fizjologiczne, ale nie są także objawem żadnej choroby. Takie mioklonie nazywania się miokloniami samoistnymi, które związane są z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego.

Objawy mioklonii

Mioklonie mają różny charakter. Mogą obejmować pojedynczy mięsień lub całą grupę mięśni. Mogą także objawiać się jednym szarpnięciem lub całą serią. 

Mimowolne szarpnięcia dotyczą zazwyczaj nóg rąk, barków, ale mogą również przybierać postać ruchów głową lub ruchów całego ciała. Częste jest występowanie mioklonii w nocy. Objawia się to nagłymi szarpnięciami kończyn, bardzo często po dużym wysiłku fizycznym.

Zrywania mięśniowe mogą być wywołane bodźcem świetlnym, na przykład błyskiem, lub bodźcem dźwiękowym, a także uczuciem strachu, zdenerwowania, odczuciem bólowym. Mioklonie występują zarówno w spoczynku, jak i w ruchu, a także w czasie wykonywania różnych czynności, co może wymuszać ich przerwanie, może też powodować nagłą utratę zborności ruchów, na przykład wylanie kawy, wywrócenie talerza itp.

Mioklonie padaczkowe mogą być dosyć subtelne i objawiać się jako szarpnięcia, ale mogą również przybierać postać silnych obustronnych skurczów mięśniowych prowadzących do upadków.

Warto wiedzieć

Diagnozowanie mioklonii

Przed wizytą u lekarza warto zapisywać sobie konkretne informacje dot. mioklonii: kiedy występują (pory dnia), jak długo trwają, czy towarzyszą im inne dolegliwości, jak silne są szarpnięcia, czy istnieją czynniki wyzwalające. Lekarz może postawić rozpoznanie na podstawie filmu wideo, jeśli pacjent posiada takie nagranie. Zwykle jednak wykonuje się badania EEG i badania obrazowe głowy oraz rdzenia kręgowego, by znaleźć przyczynę mimowolnych szarpnięć mięśni.

Leczenie mioklonii

Leczenie mioklonii, jako objawu innych chorób, polega na leczeniu choroby podstawowej, na przykład padaczki. Mioklonie objawowe ustępują po wyleczeniu lub odpowiednim leczeniu choroby, która je spowodowała. 

W przypadku mioklonii samoistnych, których mechanizm powstawania nie jest znany, stosuje się wyłącznie leczenie objawowe, które ma na celu „wyciszanie” zrywań mięśniowych. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl