Zamknij

Zielone światło łagodzi objawy migreny

14.10.2020
Aktualizacja: 26.10.2020 18:00
Zielone światło
fot. Shutterstock

Migrena to poważna choroba, która dezorganizuje życie. Naukowcy wciąż szukają skutecznych metod leczenia. Wśród najnowszych propozycji wymieniają... terapię światłem zielonym.

Migrena to choroba neurologiczna, zaliczana do tzw. pierwotnych bólów głowy, czyli niepowiązanych z innym schorzeniem. Szacuje się, że częstość występowania migreny to około 10 proc., z czego aż 75 proc. stanowią kobiety. Przyczyny choroby wciąż nie są do końca znane. Nie ma też jednolitego protokołu leczenia.

Migrena - fototerapia

Naukowcy z University of Arizona College of Medicine w Tucson odkryli, że objawy migreny można leczyć zielonym światłem. Uczeni najpierw sprawdzili nowe rozwiązanie na szczurach. Badanie wykazało, że zielone światło ma działanie uśmierzające ból. Następnie przeprowadzono badanie kliniczne na ludziach.

Uczeni zrekrutowali 29 osób, z których siedem miało migrenę epizodyczną (definiowaną jako do 14 dni z bólem głowy w miesiącu), a pozostali cierpieli na migrenę przewlekłą (15 lub więcej dni z bólem głowy w miesiącu przez trzy lub więcej miesięcy). Ochotnicy przez 10 tygodni spędzali 1-2 godziny dziennie w zaciemnionym pomieszczeniu, oświetlonym wyłącznie białym paskiem LED. Po dwutygodniowej przerwie, test powtórzono, tym razem z wykorzystaniem światła zielonego, o długości fali około 525 nanometrów i takiej samej jasności jak światło białe.

W trakcie badania ochotnicy wypełniali ankiety, podając liczbę dni z bólem głowy oraz ich intensywność. Odpowiadali też na pytania dotyczące jakości życia: zdolności do pracy, trudności w zasypianiu, funkcjonowaniu za dnia.

Wyniki eksperymentu przeszły najśmielsze oczekiwania.

Migrena - nowe metody leczenia

Leczenie światłem zielonym wiązało się ze znacznym spadkiem częstotliwości występowania bólów głowy, ze średnio 18,4 dni w miesiącu do... 7,4 dnia (aż o 60 procent!).

Wśród osób z migreną epizodyczną liczba dni z bólem głowy w miesiącu spadła ze średnio 7,9 do 2,4. W grupie z przewlekłą migreną średnia - z 22,3 do 9,4 dnia w miesiącu. Wyniki opublikowano w "Cephalalgia" - czasopiśmie International Headache Society.

- Dla lekarza to naprawdę ekscytujące. Zyskałem nowe narzędzie do leczenia jednego z najtrudniejszych schorzeń neurologicznych - powiedział koordynator badania, prof. Mohab Ibrahim, kierownik kliniki leczenia bólu.

Posłuchaj podcastu

Źródło: medicalnewstoday.com