Zamknij

Zaraz nastąpi atak migreny. Tak wygląda aura, po której ból ścina z nóg [Film]

04.02.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 06:33

Migrena to poważna choroba, bardzo bolesna, dezorganizująca codzienne życie. Jednym ze zwiastunów ataku bólu jest tzw. aura migrenowa. Zobacz, jak wygląda.

Migrena często poprzedzona jest aurą migrenową
fot. Shutterstock

Migrena to choroba neurologiczna zaliczana do tzw. pierwotnych bólów głowy, czyli niepowiązanych z innym schorzeniem. Szacuje się, że częstość występowania migreny w populacji polskiej to około 8 proc., z czego aż 75 proc. stanowią kobiety. Przyczyny migreny wciąż nie są do końca znane. Wiadomo, że choroba powiązana jest z wahaniami hormonalnymi. Według ostatnich doniesień naukowych atak bólu może być wyzwalany przez nagły spadek poziomu estrogenu.

Dwa główne typy migreny to:

  • migrena bez aury - atak bólu zaczyna się nagle i szybko narasta
  • migrena z aurą - atak poprzedzony jest zaburzeniami widzenia w postaci rozbłysków, ruchomych linii, deformacji obrazu, trwającymi od kilku do kilkudziesięciu minut

Jak wygląda aura migrenowa zobaczyć można na filmie Mayo Clinic:

Osoby, które doświadczają migreny zmagają się nie tylko z bólem, ale także z lękiem przed atakiem migreny. American Migraine Foundation alarmuje: co czwarta osoba cierpiąca na ataki migreny boryka się również z depresją, a co druga z nerwicą.

- Jestem na skraju wytrzymałości. Na 20-40 minut przed atakiem migreny tracę wzrok. Jestem mamą trojga dzieci – mówiła jedna z mieszkanek Bath w programie telewizyjnym BBC o migrenie.

O nowe metody łagodzenia bólu: elektroniczną stymulację nerwu trójdzielnego, ostrzykiwanie okolic skroni, potylicy i karku toksyną botulinową, zastrzyki z przeciwciała monoklonalnego, warto dopytać neurologa.

Domowe ćwiczenia na migrenowy ból głowy znaleźć można TUTAJ>>

Posłuchaj podcastu