Zamknij

Lęk przed atakiem migreny: chorzy cierpią podwójnie

05.11.2018
Aktualizacja: 26.10.2020 16:00

American Migraine Foundation alarmuje: co czwarta osoba cierpiąca na ataki migreny boryka się również z depresją, a co druga – z nerwicą lękową. Tacy pacjenci gorzej rokują, jeśli chodzi o leczenie tej choroby, a społeczne koszty rosną.

Atak migreny, nerwica lękowa
fot. shutterstock

Migrena to choroba, która dotyka co dziesiątą osobę. Ataki bólu bywają bardzo uciążliwe i mogą powodować nawet kilkugodzinne unieruchomienie w łóżku. Według WHO migrena stanowi szóstą przyczynę niepełnosprawności na świecie. Chorym towarzyszy nieustanny lęk przed bólem, który może przerodzić się w depresję. W skrajnych przypadkach pacjenci unikają długich podróży, wzbraniają się przed prowadzeniem samochodu, obawiają się nawet sprawować opiekę nad własnymi dziećmi, argumentując, że w każdej chwili mogą stracić ostrość widzenia. „Jestem na skraju wytrzymałości. Na 20-40 minut przed atakiem migreny tracę wzrok. Jestem mamą trojga dzieci. Pewnego razu, gdy byłam z nimi na zakupach, musiałam poprosić najstarszego syna, żeby wyprowadził mnie ze sklepu i zaprowadził na ławkę” – żaliła się jedna z mieszkanek Bath w programie telewizyjnym BBC o migrenie. Chorzy cierpią zatem podwójnie – najpierw zmagają się z lękiem przed bólem, a następnie z samym bólem.

Migrena – najczęstsze objawy

Migrena to choroba neurologiczna zaliczana do tzw. pierwotnych bólów głowy, czyli niepowiązanych z innym schorzeniem. Szacuje się, że częstość występowania migreny w populacji polskiej to około 8 proc., z czego aż 75 proc. stanowią kobiety. Przyczyny migreny wciąż nie są do końca znane. Wiadomo, że choroba powiązana jest z wahaniami hormonalnymi. Według ostatnich doniesień naukowych atak bólu wyzwalany może być przez nagły spadek poziomu estrogenu.

Migrenę podzielić można na dwa główne typy (choć WHO wyróżnia ich więcej):

  • z aurą – atak poprzedzony jest zaburzeniami widzenia w postaci rozbłysków, ruchomych linii, deformacji obrazu, trwającymi od kilku do kilkudziesięciu minut.
  • bez aury – atak bólu zaczyna się nagle i szybko narasta.

Inne objawy migreny to: nadwrażliwość na światło, dźwięk i zapachy, mdłości i wymioty.

Migrena i nerwica – zawsze w parze?

Eksperci przekonują, że problem jest poważny. Społeczne koszty leczenia migreny są wysokie, a jeszcze wyższy jest koszt leczenia osób dotkniętych migreną, które cierpią również na depresję lub nerwicę lękową. Dzieje się tak, dlatego że osoby zmagające się z depresją lub nerwicą lękową gorzej odpowiadają na leczenie migreny, są mniej podatne na działanie środków przeciwbólowych, rzadziej stosują się do zaleceń lekarskich, częściej korzystają ze zwolnień lekarskich, mają wyższy odsetek samobójstw. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których choroba ma charakter przewlekły, a ataki pojawiają się 15 dni w miesiącu i więcej.

Objawy depresji i nerwicy lękowej, które mogą towarzyszyć choremu na migrenę, to:

Jeśli zauważymy u siebie wyżej wymienione objawy, to koniecznie poinformujmy lekarza prowadzącego, że oprócz migreny zmagamy się również z obniżeniem nastroju. Skorelowane leczenie migreny i depresji lub nerwicy lękowej daje realne szanse na poprawę jakości życia. Nerwica lękowa paraliżuje codzienne działanie, a nieleczona może przerodzić się w depresję, z której naprawdę ciężko wyjść.

Źródło: americanmigrainefoundation.org, mp.pl, bbc.com