Zamknij

Miewasz migreny? Gorzej śpisz. To upośledza jeszcze inną sferę życia

27.09.2021
Aktualizacja: 27.09.2021 11:26

Brytyjscy naukowcy wykazali, że osoby doświadczające migren, mają gorszą jakość snu. Dotyczy to zwłaszcza fazy snu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Migrena obniża jakość snu
fot. Shutterstock

Gorszej jakości snu częściej doświadczają dorośli i dzieci, u których występują migreny – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Neurology”. Naukowcy z King’s College London wykazali to na podstawie analizy danych pochodzących z 32 dotychczasowych badań, w których udział wzięło ponad 10 tys. osób.

Migreny zaburzają fazę snu związaną z zapamiętywaniem

Jakość snu i nawyki związane ze snem oceniano na podstawie wypełnianych przez badanych kwestionariuszy. W wielu przypadkach ich sen był dodatkowo monitorowany. Rejestrowano wówczas fale mózgowe, poziom tlenu we krwi, puls i ruchy gałek ocznych.

Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci zaobserwowano zależność pomiędzy występowaniem migren a długością fazy snu REM. Podczas fazy sny REM występują szybkie ruchy gałek ocznych. Ma ona istotne znaczenie dla procesów uczenia się i zapamiętywania. Mózg wykazuje wtedy największą aktywność,i pojawiają się sny.

U dorosłych osób doświadczających migren ogólna jakość snu była gorsza niż w przypadku osób, które migren nie miewały. Natomiast dzieci cierpiące na migreny spały krócej i częściej wybudzały się w nocy, jednak szybciej zasypiały w porównaniu z rówieśnikami z grupy kontrolnej.

Zbyt mała ilość snu może wywołać migrenę

Zależność pomiędzy snem i migreną może też być odwrotna. Już wcześniej w tym samym piśmie („Neurology”) ukazało się badanie, które wykazało inną zależność: wpływ zarywania nocy i nieregularnego snu na występowanie migreny. Okazało się wtedy, że spanie sześć i pół godziny lub mniej każdej nocy, wywołuje migrenę 2 dni po. Słaby sen był związany z o 39 proc. większym prawdopodobieństwem bólu głowy dzień po. Naukowcy nie wyjaśnili jednak, dlaczego objawy migreny nie występują bezpośrednio po nieprzespanej nocy.

Widać jednak jasno, że nieuporządkowany sen, jego słaba jakość, niedobór lub nadmiar są czynnikami, które mogą wywoływać migreny i ból głowy. – Jeśli chodzi o sen i migrenę, wielu rzeczy nie wiemy – podkreśla wtedy dr Suzan Bertisch z Uniwersytetu Harvarda.

– Lepsze zrozumienie tego, w jaki sposób migreny wpływają na jakość snu i na odwrót pozwoli skuteczniej pomagać pacjentom borykającym się z tym problemem – komentuje autor ostatniej analizy dr Jan Hoffmann z King’s College London.

loader

Źródło: PAP / Medicalnewstoday.com