Zamknij

Mężczyźni gorzej znoszą ból, bo inaczej go zapamiętują?

16.01.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 16:02

Pytanie, dlaczego z natury silniejsi fizycznie od kobiet mężczyźni gorzej znoszą chorowanie, od lat nurtuje naukowców. Na kolejny trop wpadli właśnie badacze z Kanady. Sprawdź, co ustalili. 

Mężczyźni i kobiety inaczej zapamiętują ból
fot. Shutterstock

Samce myszy laboratoryjnych bardziej histerycznie reagują na ponowne wystawienie na to samo źródło bólu od samic. Co więcej, po farmakologicznym zablokowaniu pamięci, wydają się spokojne. Zaintrygowani tym odkryciem naukowcy postanowili ponowić eksperyment na ludziach. Sytuacja się powtórzyła. Okazało się, że mężczyźni zapamiętali ból inaczej niż kobiety.

Jak zapamiętujemy ból?

W eksperymencie badaczy z McGill and University of Toronto Mississauga wzięło udział 41 mężczyzn i 38 kobiet w wieku 18-40 lat. Zaaplikowano im ból o niskim nasileniu, w postaci ciepła dostarczanego w ramię. Badani oceniali nieprzyjemne odczucie w skali od 1 do 100. Następnie zostali poddani bólowi o większym nasileniu – przez 20 minut nosili ciasno napompowany mankiet do pomiaru ciśnienia krwi. To było naprawdę nieprzyjemne. 

Następnego dnia badani zostali zaproszeni do tego samego pokoju, gdzie ponownie wystawiono ich na źródło bólu o niskim nasileniu. Gdy naukowcy przeanalizowali oceny skali bólu, okazało się, że mężczyźni odczuwali ból dotkliwiej niż poprzedniego dnia i bardziej cierpieli niż kobiety. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Current Biology”.

Dalsze badanie tego zjawiska może okazać się przydatne w leczeniu chronicznego bólu.

prof. Jeffrey Mogil

Szansa na nowe terapie chronicznego bólu

Zdaniem badaczy mężczyźni wyczekiwali mankietu do pomiaru ciśnienia krwi, a stres z tym związany spowodował większą wrażliwość na ból. „Były pewne przesłanki, żeby oczekiwać zwiększonej reakcji na ból, ale nie było powodu, by podejrzewać, że będzie to charakterystyczne dla mężczyzn” – skomentował współautor badań prof. Jeffrey Mogil z Pain Studies in McGill's Department of Psychology.

Aby potwierdzić, że to akurat złe wspomnienia potęgowały ból, badacze wrócili do myszy. Samcom zablokowali pamięć za pomocą leku. Gdy ponownie przeprowadzili eksperyment, myszy reagowały spokojnie.

Naukowcy przekonują, że odkrycie jest ważne, ponieważ przybliża uczonych do odkrycia mechanizmów powstawania odczucia bólowego. – Dalsze badanie tego zjawiska może okazać się przydatne w leczeniu chronicznego bólu – podkreśla prof. Mogil. – Jedno jest pewne, po przeprowadzeniu tego badania, nie jestem dumny z mojej płci – zakończył w żartobliwym tonie.

Źródło: medicalxpress.com